Üreticiler çay alım fiyatından memnun

Üreticiler çay alım fiyatından memnun

0 54

 

Doğu Karadeniz bölgesi içerisinde 4 tane ilde başlamış olan yaş çay tarımında açıklanmış 2.90 Türk Lirası tutarındaki taban fiyat, 13 kuruşluk bir destekleme primiyle beraber 3.03 Türk Lirası tutarındaki alım fiyatıyla beraber üreticiyi sevindirmiş oldu.

Tarım ile Orman Bakanı görevinde bulunan Bekir Pakdemirli’nin açıklamış olduğu fiyatın iyi durumda bulunduğunu ifade eden üreticiler, özel sektörün de taban fiyatın altı içerisinde alım yapmamasını beklemekte olduklarını belirtti.

Çay üreticisi olan Sancaktutan, çay alım fiyatlarından memnun olduğunu da ifade ederek; ”Eğerki üretici kendisine ait çayını toplar ve detoplama parasıyla alakalı bir ödeme yapmazsa fiyat çok makul. Özel sektör içerisinde fiyat düşürür ise taban fiyatı vermez ise üretici ezilmiş olacak ve durum fazlasıyla kötü olacak” ifadelerine yer verdi.

Ekonomik durumdaki şartların pahalı olmasına da değinen üreticilerden Mahmut Sancaktutan ise; ”Alına bakılır ise çaya 5 lira da verseler 10 lira da verseler hiç bir şekilde yetmez. Yaşam fazlasıyla pahalı. Fakat yine de çok makul bir durumda düşünecek olursak beklentilere bakıldığında çok iyi bir rakam açıklanmış oldu” ifadeleri ile konuştu. Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odalarının Birliği (RESOB) Başkanı görevinde bulunan Güven Aksoy, açıklanmış olan yaş çay taban fiyatının üreticilerin mevcut beklentilerini karşılamakta olduğunu ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.