Ali Zerdari’nin tutuklandığı açıklaması yapıldı

Ali Zerdari'nin tutuklandığı açıklaması yapıldı

0 42

 

Pakistan’daki 11. Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Asıf Ali Zerdari, rüşvet yolu ile elde etmiş olduğu paraları sahte hesaplar aracılığı ile yurtdışına transfer edip yolsuzluk yapmış olduğu iddiası ile Ulusal Hesap Verme Bürosu (NAB)’nun tarafından tutuklanmış oldu.

Tutuklama ise, tutuksuz bir şekilde yargılanmak üzre başvuru gerçekleştiren Zerdari’ye bugün İslamabad Yüksek Mahkemesinin tarafından verilmiş olan olumsuz cevabın sonrasında geldi. Gün içerisinde İslamabad’da görülmüş olan davanın sonrasında evine gitmiş olan Zerdari, buraya intikal eden NAB yetkililerinin yanı sıra polis ekipleri tarafından da tutuklandı.

Eş başkanı olarak görevli bulunduğu Pakistan Halk Partisi’nin destekçilerinin protesto gerçekleştirdiği evin önünde geniş bir şekilde güvenlik önlemi almış durumdaki polis, aynı davadan yargılanmış olan Zerdari’nin kardeşi Feryal Talpur’la alakalı olarakta bir işlem uygulamadı.

Zerdari’nin ise İslamabad Yüksek Mahkemesi tarafından verilmiş olan bu kararı Anayasa Mahkemesi’ne götürme gibi bir hakkı yer alıyor.

Federal Soruşturma Bürosu (FIA)’nun tarafından 2015 senesi içerisinde başlatılmış olan soruşturma dahilinde Zerdari’nin de aralarında yer aldığı 7 kişinin yaklaşık olarak 4.4 milyar Pakistan Rupisi tutarındaki parayı 29 tane sahte hesap kullanarak yurtdışında yeralan bankalara yollamış olduğu ileri sürülmüştü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.