İşsizlik nasıl çözülür?

İşsizlik nasıl çözülür?

0 88

İş, insanların gereksinimlerini karşılayabilmesi amacı ile  vermiş olduğu emektir. Çoğu zaman bu emeğin karşılığını bulabiliriz ,  bazende zaman bulamayız.

Sevdiğimiz ve isteyerek yapmış olduğumuz bir işte çalışıyorsak eğer daha fazla verimli olabiliriz orası aşikardır. Durum aksine döndüğünde ise hayat işkenceye dönebilir. Bir şeye mecbur kalmak her zaman çok zorlayıcıdır. Bir yerde artık yeter diyerek, o sevmediğimiz işi de kaybedersek o zaman vay halimize…

İşsizlik ülkemizde olan çok büyük problemlerden biri. Niçin kaynaklanıyor diye bir düşünebiliriz. Hem işverenlerin, hem de iş arayanların büyük olan beklentileri sebebi ile… İşverenler alacakları kişinin kendi ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılayabilmesini ister, kişilerde de aynı biçimde girecekleri işin. Kıstaslar birbirine uymayabilir. Sonuç olarak ya çalışabilecek işçi yok ya da iş yok olabilir.. Aslında çok güzel olan sistemler mevcut. İlanlardan faydalanabiliriz ayrıca İşkur’a da kayıt yaptırabiliriz. İşkur’a gittiğiniz zaman ne gibi işlerde çalışabileceğinizi sorarak ona göre yönlendirme yapıyorlar. Hiç bir işte çalışmamışsanız bile deneyimsiz ve vasıfsız eleman arayan iş yerlerine gönderiyorlar. Lakin mümkünse çok sık uğrayıp güncelleme yaptırın ve sorun. Çünkü yoğun başvurular sebebiyle tek tek herkese dönemiyorlar.

İş görüşmesine gittiğiniz zaman ilk başta büyük beklentileriniz olmasın. Unutmayın ki, en altta bile başlarsanız çalışmanız ve istikrarınız sizi gittikçe yukarı doğru taşır. En kötü ihtimal de iş konusunda tecrübe kazanmış olursunuz.

İşverenlere geldiğimizde ise işe alacağı şahsın eksikleri olabilir. İşi bilmekte olan bir elemanla sizi yetiştirebilir veya halk eğitim kurslarına yönlendirerek eksiklerini giderebilirsiniz.

Herkes karşındaki kişiden en iyiyi almayı ister. Önemli olan şey orta yolu bularak derdimizi çözebilmek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.