Kapitalist ekonomi ne anlama geliyor?

Kapitalist ekonomi ne anlama geliyor?

0 67

Kapitalizm, özel bir mülkiyetin üretim araçlarının ağırlıklı olan bir bölümüne sahip olduğu ve işletmekte olduğu; yatırım, dağılım, üretim gelir ve mal , hizmet fiyatlarının da piyasa ekonomisinin belirlemiş olduğu sosyal ve ekonomik olan bir sistemdir. Bu sistem ile genel olarak bireylerin veya grupların oluşturdukları tüzel kişiliklerin veya şirketlerin emek, yer, üretim araçları ve para ticareti yapabilme gibi hakkı vardır Kapitalizm ekonomi biliminin üretmiş olduğu en mükemmel sistemlerden sadece bir tanesidir.. Öyle avantajlar sunmaktadır ki saymakla bitmez, örnek olarak; özel mülkiyet, alıcı veya satıcının fiyatı belirlemesi ve daha da önemlisi ise bunun sosyal olması. Şaka gibi..… Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde  insanlar bu gün çöpe ne atabiliriz diye düşünürken, Afrika ve diğer fakir ülkelerde yaşamakta olan insanlar bu günde çöp boş yeniden aç kaldık diyorlar. Ortada kalanlardan ise artık bahsetmeyeceğim çünkü onları sizlerde çok iyi biliyorsunuz.

Kapitalist sistemlerde ilk önce fakirin yeri olmadığını sizinde bilmemiz gerekiyor. Sebebi ise satacak bir şeyin yok ve alacak paranda yoksa bu piyasada ne işin var kardeşim… dir. Kısaca kapitalizmin iki grubu bulunmaktadır bunlar Amerika, Avrupa Birliği ile İngiltere bir grup diğer kalanlar  ise bir grup olmaktadır.

Sonuç itibari ile bu iki grup kendi aralarında piyasa aracılığı ile ticaret yapmakta; adeta mıknatısın kutupları gibi olabilirler yani altın para sahibi olan grup diğerlerini sömürebilir diğerleri ise hayatlarını devam ettirebilmek amacı ile bu oyuna katılmayı en başından kabul etmiş olmaktadırlar.  Sonuç günümüz dünyasını bu şekilde ortaya sermektedir. Peki bu oyun artık bitiyor mu? Evet, bu oyun bitiyor ancak artık başka bir oyun başlıyor…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.