Kırım içerisinde 8 tane tatar Rusya tarafından tutuklandı

Kırım içerisinde 8 tane tatar Rusya tarafından tutuklandı

0 741

 

Yarımada da yer alan 3 farklı kentte evlere baskınlar gerçekleştiren Rus güçleri, tam 8 kişiyi ”terör örgütü” üyesi olmak sebebiyle suçlamakta.

Kırım’ın değişik bölgeleri içerisinde Rusya güvenlik güçlerinin, Tatarların evlerine gerçekleştirmiş olduğu baskınlar esnasında 8 tane Tatarın gözaltına alınmış olduğu ifade edildi.

Yerel basın içerisinde yer almış olan haberlere bakılır ise, Rus asıllı güvenlik güçleri, Kırım içerisinde Aluşta ile birlikte Belogorsk ve de Akmescit kentlerinde, Tatarlara ait olan evlerine operasyon gerçekleştirdi.

Yapılmış olan baskın ile birlikte aramalar sonrasında 8 tane Kırım Tatarı gözaltına alınmış bir durumda.

Rusya’nın Federal Güvenlik Servisi (FSB) yapmış olduğu açıklama içerisinde, 8 tane Tatarın gözaltına alınmış olduğunu resmi bir şekilde doğruladı.

Açıklama içerisinde, Aluşta ile birlikte Belogorsk ve de Akmescit’te gerçekleştirilen operasyonlar sonrasında 8 şahsın ”terör örgütünün üyesi” olduğu ileri sürülerek gözaltına alınmış olduğu bilgisi verildi. Ukrayna içerisinde faaliyet göstermekte olan Kırım Özerk Cumhuriyetinin Savcılığı da gerçekleştirilen baskınlarla alakalı bir şekilde ceza davası açmış durumda.

Savcılığa ait sosyal medya hesabı üzerinden yapılmış olan açıklama içerisinde, Rusya’nın güvenlik güçleri temsilcilerinin, Kırım Tatarlarının evlerinde bir takım arama gerçekleştirmiş olduğu da anımsatılıp, konut dokunulmazlığı ihlali hususunda ceza davası açılmış olduğu da belirtildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.