Son zamanlarda sıkça duyduğumuz Likidite ne anlama geliyor?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz Likidite ne anlama geliyor?

0 77

Kolay bir şekilde  paraya çevrilebilme özelliği çok fazla olan varlıklara likidite denilmektedir.

Likidite Primi Nedir?

Ekonomik olan birimlerin, gelecekle ilgili duymuş oldukları kaygılar ve belirsizlikler sebebi ile uzun vadeli menkul kıymetlerini satın alabilmek için talep etmiş oldukları ek ödemelerdir. Alınmış ve almak için talep edilmiş olan bu ek ödemelere ise likidite primi adı verilmektedir..

Likidite primi teorisine baktığımızda ise uzun vadeli bir senetin faiz oranı, bu senetin vade süresi içinde gerçekleşmesi beklenmekte olan kısa vadeli faiz oranlarının almış olduğu faiz oranı ortalamasına ve artı likidite primine eşit olabilecektir.

Likidite primine göre ekonomik olan birimler kısa vadeli  olmakta olan menkul kıymetleri ise uzun vadeli menkul kıymetlere göre daha çok tercih edeceklerdir. Çünkü ekonomik olan birimlerin likid olması likid primi verenler tarafından onlara finansal olarak bir esneklik sağlamış olacaktır.

Likidite Primi Nedir ?(TDK – Türk Dil Kurumu) Likidite Primi Ne Anlama Gelir?

1. Aynı miktarda olan ve özellikleri taşımakta olan iki taşınır değer arasında bulunmakta olan likidite farklılıkları sebebinden dolayı arada kaynaklanmakta olan fiyat farkının diğer adıdır.

2. Uzun vadeli fon sağlayabilmek amacı ile likiditesi düşük olmakta olan taşınır değer satmakta olan borçlunun ödemiş olduğu ek faiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.