Yeni Zelanda o bölgedeki askerlerini çekme kararı aldı

Yeni Zelanda o bölgedeki askerlerini çekme kararı aldı

0 40

 

Başbakan görevinde bulunan Ardern, Irak içerisinde görev yapmakta olan askerlerin 12 ay, Afganistan’da yer alan birliklerin ise 18 ay içerisinde ülkelerine geri dönecek olduğunu resmen duyurdu.

Yeni Zelanda’nın Başbakanı görevinde bulunan Jacinda Ardern, Irak ile birlikte Afganistan içerisinde görev yapmakta bulunan Yeni Zelanda birliklerinin kademeli bir şekilde 2020 senesinde geri çekilecek olduğunu açıkladı.

Ardern, Bakanlar Kuruluyla alakalı toplantısının hemen sonrasında başbakanlığın resmi internet sayfası üzerinden yapmış olduğu açıklama içerisinde, Taji Kampı içinde Irak askerlerine eğitim vermekte olan Yeni Zelanda’ya ait askerlerinin 12 ay içinde, Afganistan içerisinde görevli durumdaki askerlerin de 18 ay içerisinde geri çekilecek olduğunu resmen duyurdu.

Avustralya’nın askeri birlikleriyle beraber 2015 senesinden bu zamana kadar Taji Kampı içerisinde ortak bir şekilde görev yapmaya devam eden Yeni Zelanda asıllı asker sayısının Temmuz ayı içerisinde 75 taneye, Ocak 2020 tarihinde 45 taneye düşürülecek olduğunu da anımsatan hatırlatan Ardern, Haziran 2020 tarihinde de askerlerin komple geri çekilecek olduğunu resmen açıkladı.

Ardern, Afganistan içerisindeki Yeni Zelanda birliklerininde son görev tarihlerinin 31 Aralık 2020 tarihi olduğunu resmi bir şekilde bildirdi.

Yaklaşık olarak 4 sene süresince DEAŞ terör örgütüne karşı mücadele konusunda 44.000 taneden çok Irak askerinin eğitimine katkıda bulunmakta olduklarının altını çizmiş olan Başbakan görevinde bulunan Ardern; ”Bakanlar Kurulu, Yeni Zelanda’nın Savunma Gücü ile birlikte Barışı Koruma Misyonu’yla ilgili olarak birkaç tane karar almıştır. Afganistan içerisindeki görev zamanı 31 Aralık 2020 tarihine kadar 18 ay süresince devam ediyor olacak. Öte yandan 2020 senesinde Irak içerisinde eğitim misyonumuzu tamamlayacak olduğumuzu da duyurmaktayım.” şeklindeki ifadelere yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.