Teröristin adı bulunan tabela indirildi

Teröristin adı bulunan tabela indirildi

0 55

 

Halkların Demokratik Partisi’nden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin, Sur ilçesi içerisinde sahabelerden İyaz Bin Ganem ismini taşımakta olan caddeye, terör suçlusunun ismini vermeyle alakalı kararının Valilik tarafından kabul edilmemiş olmasına karşın, cadde üzerindeki tabelanın değiştirilmesi üstüne hemen harekete geçilmiş durumda.

Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler belediyenin asmış olduğu; ”Dr. İlhan Diken Caddesi” isimli tabelayı söküp, ”İyaz Bin Ganem Caddesi” şeklindeki tabelayı astı.

Bu esnada ise bahsi geçen caddeye gelmiş olan ve belediyenin söz konusu bu uygulamasına tepki göstermekte bulunan sivil toplum kuruluşlarından bazılarının temsilcileri ise, aydınlatma direklerinin üstüne sahabenin isminin yazılı bulunduğu stickerleri yapıştırdı.

Diyarbakır İnanç Özgürlüğü’nün Platformunda Koordinatör görevinde bulunan İbrahim Gökdemir, yapmış olduğu özel bir açıklama içerisinde, Diyarbakır ilinin sahabeleri ile ün kazanmış bir şehir olduğunu açık bir şekilde ifade ederek; Mekke ile birlikte Medine Kudüs ve Şam’dan sonra en fazla sahabenin yer aldığı şehrin Diyarbakır ili olduğunu açıkladı. Gökdemir sonrasında ise, İyaz Bin Ganem’in Anadolu’nun pek çok kentinin fethi konusunda görev yapmış büyük bir komutan olduğunu açıklarken, İçişleri Bakanlığı tarafından Büyükşehir Belediyesine görevlendirme yapılmış olan dönem içerisinde İslam komutanlarından İyaz Bin Ganem’in isminin caddeye verilmiş olduğunu da hatırlattı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.