Ar-Ge ile alakalı harcamalarda artış olduğu açıklandı

Ar-Ge ile alakalı harcamalarda artış olduğu açıklandı

0 55

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmış olan verilere bakılır ise, 2018 senesi içerisinde 13 milyar 24 milyon Türk Lirası tutarında bulunan Ar-Ge faaliyetleriyle alakalı harcanan tutarın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içerisinde yer alan oranı %0.35 ve ayrıca merkezli yönetimin bütçe konusundaki harcamaları içerisinde yer alan payı da %1.4 şeklinde hesaplanmış durumda.

Bütçelerin başlangıç ile alakalı ödenekleri esas alınıp gerçekleştirilmiş olan tahmini durumdaki sonuçlara bakılacak olursa da 2019 senesinin merkezi yönetim bütçesi içerisinde Ar-Ge ile alakalı tahsis edilmiş başlangıç ödenekleri, 2018 senesi içerisindeki 12 milyar 950 milyon Türk Lirası tutarındaki seviyeden 15 milyar 597 milyon Türk Lirası tutarına kadar yükselmiş oldu.

Ar-Ge ile alakalı faaliyetlere yönelik vergi indirimleriyle birlikte istisnalarının toplamları ise 2017 senesi içerisindeki 2 milyar 871 milyon Türk Lirası seviyesinden 2018 senesi içerisinde 4 milyar 599 milyon Türk Lirası tutarına kadar ulaşmış oldu.

Merkezi yönetim bütçesi içerisinden Ar-Ge ile alakalı ayrılmış olan başlangıçla alakalı ödenekler, sosyo ve ekonomik durumdaki hedeflere bakılarak sınırlandırıldığı zaman 2019 senesiyle alakalı en fazla ödenek %40.4 oranıyla Genel Üniversite Fonları içerisinden finanse edilmiş genel bilgi gelişimiyle alakalı tahsis edilmiş bir durumda. Bu durumu %34.4 oranıyla savunma, %6.8 oranıyla birlikte endüstriyel üretim ile birlikte teknoloji, %4.3 oranıyla öteki kaynaklardan finanse edilmiş genel bilgi gelişimiyle birlikte %4.0 oranıyla eğitim takip etmiş bir durumda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.