Putin’siz Rusya isteyen 1200 gösterici gözaltına alındı

0 27

Eylül ayında yerel seçimlere hazırlanmakta olan Rusya’da sular durulmak bilmiyor. Seçim öncesi Rusya’da karışıklıklar gün geçerek artmaya devam ediyor. Yerel kaynakların bildirdiğine göre Rusya’nın başkenti Moskova’da iktidara karşı yapılan gösterilerde 1.200 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

MECLİS ÜYELİKLERİ İPTAL EDİLMİŞTİ

8 Eylül günü Rusya’nın 16 bölgesinde yapılacak olan yerel seçimler için iktidara muhalif belediye meclis üyelerinin seçimlere katılmak için yaptıkları meclis üyeliği talepleri kabul görmemişti. 30 Meclis üyesi adayının seçimlere katılmak için topladığı yaklaşık 5000 imzanın sahte olduğunu iddia ederek kabul edilmediler. Olayların fitilini ateşleyen meclis üyelerinin adaylık başvurularının iptali sonrasında Rus halkı sokaklara inerek hükümetin aldığı bu kararı protesto ettiler.

SOKAKLARDA HER GÜN GÖSTERİLER ARTMAYA BAŞLADI

Rusya’nın muhalif lideri Aleksey Navalnıy, Rus halkına yaptığı protesto çağrısı üzerine hükümet tarafından mahkemeye çıkartılmış ve mahkeme Aleksey Navalnıy 30 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezaevinde iken alerjik enfeksiyon kaptığı için hastaneye kaldırılan muhalif liderin serbest bırakılması için halk sokaklara döküldü.

GÖSTERİCİLERE POLİSTEN SERT MÜDAHELE

Cumartesi gününden beri Rusya’nın başkenti Moskova’da başlayan gösterilerde polisler göstericilere çok sert müdahalelerde bulunmaya başladı. Miting alanlarında başlayan müdahaleler Moskova’nın arka sokaklarında devam etti.

PUTİN’SİZ RUSYA GÖSTERİLERİNDE 1200 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Gösteri düzenleyen muhalif Rus vatandaşları polisler tarafından gözaltına alınmaya başlandı. Belli aralıklarla gösterilerine devam eden Putin muhalifleri meydanlarda “Putin’siz Rusya”, “Bize Yalan Söylediğin Yeter” pankartları ile gösterilere devam ederken polisler gösterilere katılan 1200 kişiyi gözaltına aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.