Dolandırıcıların yeni dolandırma tekniği ortaya çıktı

0 56

Kocaeli’de 25 kişiden oluşan bir çete bankalardan kredi almakta zorlanan ve kredi notu düşük insanları, kendi kurdukları çağrı merkezinden arayarak, istediği miktarda kredi verme vaadiyle dolandırıcılık yaptığı tespit edildi. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile düzenledikleri bir operasyon ile Kocaeli ve İstanbul’da eş zamanlı gerçekleştirerek 25 kişiyi gözaltına aldılar.

Gözaltına alınan 25 kişilik çete çıkarıldıkları nöbetçi mahkemede verdikleri ifade sonrasında 12 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilirken 13 kişinin tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

OLAY NASIL ORTAYA ÇIKTI

Konteyner satışı ve kredi düşük kişilere kredi verme vaadi ile telefon açtıkları kişileri dolandırdıkları konusunda Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaatta bulunan bazı kişilerin verdikleri ifade sonrasında Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile şebeke fiziki ve teknik takibe alındı. İstanbul ve Kocaeli’de daha önceden fiziki takip sonucu tespit edilen 28 adrese eş zamanlı bir baskın düzenlendi. Düzenlenen operasyon kapsamında 25 kişi gözaltına alınırken,  baskınlarda 22 sim kart, 1 adet hard disk, 28 adet cep telefonu, 8 adet hafıza kartı, 4 flaş bellek ve bir miktar uyuşturucu ele geçirildi.

DOLANDIRMAK İÇİN ÇAĞRI MERKEZİ KURMUŞLAR

Gözaltına alınan şahısların vatandaşları dolandırmak için Gebze, Darıca ve Çayırova ilçelerinde çağrı merkezi kurdular. Burada çalışan çete elemanları internet ve sosyal medya ağları üzerinden kredi ihtiyacı olan şahısların kendilerine müracaatı sonrasında bu şahıslardan kredi almalarını sağlamak adı altında dosya masrafı altında para talep ettikleri, bazı kişilerden kredi notunun yükselmesi karşılığı kendilerine konteyner satışı için kaparo talep ettiler.

Yakalanan çete üyeleri dolandırıcılıktan kazandıkları tüm paraları başka hesaplara aktardıkları, yabancı uyruklu şahıslar adına açtırılmış GSM hatları ile bir çok vatandaşı arayarak dolandırdıkları tespit edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.