Yakıt tasarrufu yapmanın püf noktaları

0 30

Günümüzde araç sahiplerinin en çok masraf yaptığı konu yakıt tüketimidir. Yaz aylarında yakıt tüketimi daha da artmaktadır. Ancak araç sahipleri istedikleri takdirde basit önlemler alarak ciddi oranda yakıt tasarrufu sağlayabilirler.

YAKIT TASARRUFU İÇİN PÜF NOKTALARI

Araçlarınızın zamanında yapılan bakımları yakıt tasarrufu sağlamanızı sağlar. Motor yağınızı zamanında değiştirmeniz, hava filtresi ve bujilerin periyodik bakım kilometrelerinde değişimi size yakıt tasarrufu olarak geri döner.

Yakıt tasarrufu yapmanın ve hepimizin zaman zaman yaptığı ne basit çözüm araç hızımızı kontrol etmektir. Aracımızın hızını gereğinden fazla arttırdığımızda yakıt tasarrufu arttığı gibi normal hızla ve devirle kullanıldığında ciddi oranda yakıt tüketimi sağlanır.

Kullandığımız akaryakıtın da kalitesi yakıt tasarrufu sağlamamızı sağlar. Bu yüzden yakıtlarımızı kaliteli ve devamlı aynı yerlerden almalıyız.

Araç lastiklerinin normal standartlarda olması yakıt tasarrufunda size fayda sağlar. Yeterli derece basınca sahip olmayan lastikle seyahat etmek aracınızın daha fazla efor sarf etmesine ve daha fazla yakıt tüketmenize neden olur.

Seyahat ederken ani frenler ve sert manevralar yakıtın daha da fazla tüketilmesine yol açar. Bu yüzden mümkün olduğunca ani frenlerden sakınılmalı, aracın hızı yavaş yavaş arttırılmalı vites geçişleri ise yumuşak tutulmalıdır.

Sıcak ve soğuk havalarda gereksiz yere klima kullanımından muhakkak kaçınılmalıdır. Gereksiz yere açılan klima aracınızın yakıt tüketimini arttırır.

Kullandığımız aracın fazla yük taşıması aracınızın hareket imkanlarını kısıtladığı gibi ayrıca fazla güç harcamasına ve bunlardan dolayı da yakıt tüketimini arttırmaya neden olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.