Elektrik faturasının %19’u vergi

0 34

Son yıllarda elektrik faturasında kaçak elektrik bedelinin vatandaşın üzerine fatura edilmesinin ardından yeni çıkacak uygulama ile üretilmesinden tüketilmesine kadar olan süreçteki hammadde giderlerinden işletme giderlerine kadar birçok kalem dahil ediliyor. Ancak elektrik tedarik firmaları tüketicileri yeterince bilgilendiremediği için sık sık tartışmalar yaşanıyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan son değişiklikle dağıtım bedeli ayrı olarak değil elektrik birim fiyatı ile gösterilecek.

Elektrik dağıtım bedeli enerjinin kargo bedelidir

Elektrik faturasının %51’ini enerji bedeli, % 30’unu dağıtım bedeli teşkil ederken. TRT Payı, BTV kesintileri ve Enerji Fonu kesintilerinin toplamı faturaların %4’ünü oluştururken, tüm bunlara %15’i KDV eklenince 100 Liralık bir faturanın 81 Lirası elektrik enerjisi için ödenirken kalan 19 Lira vergi olarak ödeniyor.

Tüketiciler tarafından elektrik tüketim bedeli çoğunlukla vergi olarak algılanıyor, aslında diğer ürünler gibi fiyatının içinde nakliye bedeli olduğu gibi bu bedel de direkt olarak bir maliyet kalemidir. Günümüzde elektrik bir çok ilimizin farklı noktalarında üretiliyor ancak burada üretilen elektrik üretildiği yerden kilometrelerce uzakta tüketiliyor. Bu dağıtım için iletim şebekeleri kullanılmaktadır. Bu uygulama ülkemize ait bir bedel değil, tüm dünya ülkelerinde elektrik tüketicilerine faturalarına yansıtılan bir bedeldir.

Aldığımız her ürünün dağıtım bedeli vardır

Halkımızın elektrik fatura kalemleri içinde yer alan fatura kalemlerini tartışırken, bu uygulamanın tüm Avrupa ülkelerinde olduğu, sadece kaçak, kayıp enerji bedeli Avrupa’da vatandaşın faturalarına yansıtılmıyor. Ayrıca bir çok vatandaşın faturada belirtilen dağıtım bedeli rakamlarına itirazı anlamak mümkün değildir. Bugün marketlerde satılan en basit bir sakız dahi vatandaşa ulaşırken fabrikadan çıkış maliyetinin üzerine tüketiciye ulaşana kadar kat edilen mesafe göz önüne katılarak maliyetin üzerine eklenir. Artık yeni geçilen uygulama ile elektrikte de artık tıpkı sakız örneğinde olduğu gibi tüketicilerin daha alışık olduğu fiyatlandırma modeline geçilmiş olunacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.