İstanbul-İzmir otoyolu hizmete açıldı

0 41

Daha önce İstanbul-İzmir arasında 515 kilometre mesafe olan yol yeni otoyol vasıtasıyla  426 kilometreye düştü. Yeni otoyolu kullanacak sürücüler için 3,5 saatte İstanbul’dan İzmir’e ulaşım imkanı sağlayan otoyol sayesinde ayrıca sürücüler için ekonomik olarak da katkı sağlayacak.

Yeni otoyolun yapımı için 7 milyar dolar harcama yapılırken bu rakamın yola  2,5 milyar lira da idare tarafından kamulaştırma işlemleri için harcandı. Kamu kaynağı kullanılmadan tamamlanan otoyol için 7 milyar dolarlık finansman yap işlet devret modeli ile bir şirket tarafından karşılandı ve bu proje için kamu kaynağı kullanılmadı.

Otoyolun yapımı esnasında 8 bin 500 kişi istihdam edilirken işletme döneminde de 6 bin 100 kişi istihdam edilecek

Törende konuşma yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan “ yeni yapılan otoyol ekonomimize direk katkı yapacaktır. Bu küçümsenecek bir rakam değildir. Milyarlarca dolarlık bir katkı sağlayan projede kamunun payına düşen garanti ödeme durumunun da olduğunu söyledi. Sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında yazılan rakamların aksine projenin %18’lik maliyet olduğunu geri kalan %82’lik maliyeti yap işlet devret modeli ile tamamlandı. Projenin kamuya devrinden sonra sağlanacak gelirle yeni otoyolların yapımına ciddi bir kaynak oluşturacaktır. Yeni otoyol projesi ortalama 3,43 milyar dolara yakın bir yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Tüm bunların yanında trafik sıkışıklığı yaşanmayacağı için emisyon salımında 375 bin ton azalma sağlayarak doğaya büyük katkı sağlanacaktır. Projeyi üstlenen firmaya ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” diyerek sözlerini tamamladı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.