Tuz tedavisi için Pakistan’a binlerce turist gidiyor

0 34

Pakistan’da bulunan Khewra Tuz Madenine her yıl binlerce kişi geliyor. Pakistan’ın İslamabad ve Lahor şehri arasında bulunan dağlarda efsanelere göre Büyük İskender Hindistan seferi sırasında hastalanan atlarının burada tesadüfe taşları yemesi sonucu hastalıklarının iyileştiği keşfedildi.

Büyük İskender döneminden beri başlayan tuz madenciliğinin temeli bu tarihe denk gelmişti. Günümüzün tuz madenleri ise Babür İmparatoru Ekber Şah döneminde başladığı bilinmektedir.

Pakistan’ın tuz üretiminin yarısını karşılıyor

Yıllık 385 bin ton üretimi ile Khewra Tuz Madeni Pakistan’ın yıllık tuz tüketiminin yaklaşık yarısını tek başına karşılıyor. Khewra Tuz Madeninin uzunluğu ise 1 kilometredir.

Madende çıkarılan tuzların %99 oranında saflık taşıdığı, pembe ve kırmızı rengi ile biliniyor. Maden Pakistan’ın sömürge altında olduğu dönemde inşa edilmiştir. Ayrıca yılda yaklaşık 300 turistin ziyaret ettiği madende tuz taşından inşa edilmiş Pakistan’ın ünlü mimarilerinin minyatürleri de turistler için galeri içerisinde sergileniyor.

Maden ocağında yapılan galeride Lahor Padişah Camisi, Çin Seddi, Murree kasabası ve Pakistan’ın bir çok önemli isimlerin minyatür büstleri de sergileniyor. Madeni isteyenler yürüyerek, isteyenler de tuz kayalarının taşınması içinde kullanılan vagonların içinde gezebilmektedirler.

Tuzlar bir çok hastalığa iyi geliyor

Duvarları ve tavanı  pembe tonlarında olan tünellerde bir çok hastalığa iyi geldiği düşünülen tuzların kullanıldığı tuz taşından üretilmiş tuğlalarla inşa edilmiş tedavi merkezleri de yer alıyor.

Maden içerisine kurulan bu küçük kliniklere kulak iltihabı, astım, nefes darlığı, alerji tedavisi ve bronşit hastalığı tedavisi için geliyor. Burada yapılan tüm tedaviler Sağlık ve Madencilik Bakanlığı tarafından kontrol ediliyor ve buradaki tedavilerde tuz haricinde hiç bir ilaç kullanılmıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.