Richard Gere’dan anlamlı destek

0 85

Dünyaca ünlü ABD’li ünlü sinema oyuncusu Richard Gere, İspanyol sivil toplum kuruluşu (STK) Proactiva Open Arms’a ait kurtarma gemisinde bulunan göçmenleri ziyaret etti.

Richard Gere, İspanyol STK  gemisi tarafından Akdeniz’de kurtardığı 121 göçmeni, Malta ve İtalya’ya taşımak için başvuran ancak başvurusuna yanıt verilemediği için İtalya’nın Lampedusa Adası açıklarında bekleyişini sürdüren İspanyol STK gemisine giderek gemide mahsur kalan göçmenlerle sohbet etti.

Gemide bulunan göçmenler için kendisi tarafından ayarlanan bir tekne ile gemide bulunan göçmenlere yardım ve yiyecek malzemesi götüren Gere “Gemide bulunan göçmenler için en önemli şey serbest bir limana ulaşmak, ardından günlerdir yaşamak zorunda kaldıkları gemiden inmek, karaya çıkarak kendilerine yeni bir hayat kurmak “ dedi.

Akdeniz’de göçmen sorunu

Son yıllarda Akdeniz’in İtalya, Malta ve Libya arasında kalan bölgesinde Afrika’dan Avrupa’ya geçişte sık kullanılan düzensiz göç rotalarından biri olarak öne çıkıyor.

Gönüllü olarak kurtarma faaliyetlerinde bulunan farklı ülkelerden STK’ler, Akdeniz’de kaderine terk edilen göçmenleri Trablus’a götüremiyor. Bölgeye en yakın güvenli yer olan Malta ve İtalya’ya taşımak isteyen STK’ler bu iki ülkenin göçmenleri kabul etmemesi yüzünden güçlüklerle karşı karşıya kalıyorlar.

Malta ve İtalya göçmenlerin Avrupa’ya dağıtılması esnasında AB ülkelerinden bekledikleri desteği göremeyerek göçmenleri dağıtamadıkları için göçmenlerin kabulü konusunda gösterdikleri sert tavırlar karşısında bu tavırları gerekçe göstererek göçmenlerin ülkelerine girişine izin vermiyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.