Kurban derilerini ekonomiye kazandıralım

0 22

Her yıl Kurban Bayramında kesilen kurbanların etlerinin ekonomiye katkıları hakkında Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar ,basına yazılı bir açıklama gönderdi.  Zandar yazılı açıklamasında “ Sektörün ihtiyacı olan ham derilerinin büyük bir bölümünün Kurban Bayramında kesilen hayvanlardan sağlandığını ve yıllık 1,6 milyar dolar ihracat hacmine ulaşmasını sağladığını” belirtti.

Kurban derilerinin azami özenle yüzülerek ekonomiye kazandırılması için vatandaşların daha dikkatli olmasının önemini belirten Zandar, “Kurban derilerini ekonomiye kazandırmak için kurbanlarımızın uygun şartlarda kesilmesi, kesildikten sonra da yüzüm işlemlerinin doğru şartlarda yapılması sonrasında da uygun şartlarda saklanması sayesinde ekonomimize milyonlarca lira kazandırır.

Havaların sıcak olmasından dolayı yüzüm işlemi yapıldıktan sonra derinin kısa süre içinde tuzlanmasının gerektiğini söyleyen Zandar, yüzülen derinin içinde kalan yağ ve et parçacıkları tuzun derinin tam içine nüfuz etmesini engeller ve böylece de derinin daha çabuk bozulmasına sebep olur. Derilerin yüzüm işlemi bittikten sonra yaklaşık 1 saat boyunca serin bir yerde muhafaza edilmesi, küçükbaş hayvanların derilerinin içine 2-3 kilogram, büyükbaş hayvanlarının derilerinin içine de 8-10 kilogram kalın tanecikli tuz serpiştirmek gerektiğini ve yüzülen derilerin kesinlikle naylon torbalarda muhafaza edilmemesi gerektiğini” ifade etti.

Kurban derileri ile beraber kesim sırasında ortaya çıkan bağırsak ve iç organların deri ile beraber muhafaza edilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Zandar ayrıca bağışlanacak derilerin de gerçekten bilgi sahibi ve işinin ehli olan kişi ve kurumlara teslim edilmesinin gerektiğini, kurumlar tarafından toplanan derinin daha sonra işlenerek yurt dışına ihraç edilerek ülkemize ciddi oradan bir gelir sağlayacağını belirterek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.