Türkiye’den Sudan’a destek

0 42

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sudan’ın başkenti Hartum’da  Geçici Sivil Yönetim düzenlemelerini içeren Anayasal Bildiri’nin imza töreni sonrasında burada kendisini takip eden basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

için bulunduğu Sudan’ın başkenti Hartum’da basın mensuplarına değerlendirmeler yaptı.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla katıldığını söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin ilk günden itibaren Sudan’ın ve Sudan halkının barış ve huzurundan yana olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajını Sudanlı yetkililere ilettiğini söyleyen Çavuşoğlu “ Biz Sudan’ın iç işlerine karışmadan çok kısa bir sürede uzlaşma sağlanması gerektiğini ilettik. Sonuçta bir mutabakat sağlandı ve bu mutabakat gereği 39 aylık bir geçiş dönemi yaşandıktan sonra Sudan’da seçimler yapılacak. Kardeş Sudan’da huzur ve barışın kalıcı olmasından yanayız. Burada sağlanacak istikrar sadece Sudan için değil diğer Afrika ülkeleri içinde önem taşıyor. Bugün olduğu gibi bu geçiş sürecinde de Türkiye her zaman ki gibi Sudan ve Sudan halkının yanında olacaktır”.

İkili ve bölgesel diplomasi

Çavuşoğlu, Geçici Sivil Yönetim düzenlemelerini içeren Anayasal Bildiri’nin imza töreni ziyaretlerinde ikili ilişkilerin masaya yatırıldığını belirterek “Buraya ciddi yatırımlar yaptıklarını TIKA, TİGEM ve MTA gibi değişik sektörlerden yaptığımız yatırımların her iki ülke içinde ileriye dönük fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Ayrıca Sudan’a eğitim ve terörle mücadele konusunda yaptığımız iş birliklerimiz var. Bunların haricinde Libya gibi bölgesel konuları da resmi olarak Sudanlı yetkililerle değerlendirdik” diyerek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.