HDP’li vekiller Arjantin’de Türkiye’yi sözde soykırımla itham ettiler

0 94

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ve HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay beraber çıktıkları Latin Amerika ziyaretleri kapsamında ilk durakları Arjantin’de Türkiye’ye olan öfkelerini kusmaya başladılar
HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay Arjantin’de yayın yapan İnfobae adındaki haber sitesine Türkiye aleyhtarı açıklamalarda bulundu. Ebru Günay yerel internet basınına verdiği demeçte “ Türkiye’de azınlık sorunu yaşayan ve durumları tek ciddi olan azınlık Kürtlerdir. Her Kürt ailesi bir yakının haksız yere hapsedilmesinden veya bir yakınlarının öldürülmesi endişesini yaşıyor. Kürtlere karşı yapılan suçlara göz yummamanızı istiyoruz. Kürtler Türkiye’de soykırım altında olan bir topluluktur” iddialarında bulundu.
Açıklamalarının altında Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki bölücü terör örgütüne karşı düzenlediği operasyonlardan rahatsız oldukları hissedilirken Günay yaptığı açıklamasının bir bölümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katliam ve savaşı meşrulaştırdığını iddia etti.
Sözde Ermeni katliamının bilimsel olarak ispatlandığını iddia eden HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan aynı soykırımın bugün Kürtler üzerinde uygulandığını ileri sürerken “Bizler soykırım korkusu ile yaşıyoruz. Bir devlet başkanı insanlığa karşı işlenmiş bir suçu kabul etmiyorsa bu onun bu suçu ileride işleyebileceğinin göstergesidir” dedi.
HDP’li milletvekilleri Arjantin’de azınlık gruplarının temsilcileri ve sendikacıları ile görüşerek Türkiye’de siyasi ve ekonomik krizin olduğunu, Türk hükümetinin Kürtlere karşı savaş açtığını iddia etti.
HDP’li iki vekilin 12 Ağustos’ta Uruguay ile başlayan Latin Amerika turuna Arjantin’den sonra Brezilya ve Şili’yi ziyaret etmeleri bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.