HDP’li Silopi Belediyesi 2’si şehit yakını 20 kişiyi işten çıkardı

0 45

8 Ağustos Cuma günü HDP’li Silopi Belediyesi 2’si şehit yakını olmak üzere20 işçinin işine son verdi. İşten çıkarılan 20 kişi haksızlığa uğradıkları gerekçesiyle belediye hakkında suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi. Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet-İş Sendikası Genel Merkez Teşkilatlanma Uzmanı Zeki Özen işten çıkarılan personeli ziyaret için Silopi’ye giderek işten çıkartılan işçilerin yanlarında olacaklarını ve haklarını sonuna kadar koruyacaklarını belirterek yaptığı açıklamada “Bu işten çıkarılma sadece Silopi’de yaşanan bir olay değil. Türkiye’de bir çok belediye sebepsiz yere işçi kıyımları yapıyor. Biz tüm işçilerimizin haklarını sonuna kadar koruyacağız” dedi.

İşten çıkarılan 20 işçinin vekaletlerini alan Hizmet-İş Sendikası müşaviri avukat Salim Namal yaptığı açıklamada “İşten çıkarılan 20 işçimiz hakkında 27 Ağustos’ta yapılacak ara bulucu toplantısının ardından Silopi Belediyesi hakkında dava açacağız. HDP’li Silopi Belediyesi, işçilerimizi keyfi olarak haksız yere işten çıkardı. Bu işçilerin kovulma sebepleri sadece Hak İş-Hizmet İş’e üye olmalarıdır. Davamızı  açarak işçilerimizin haklarını sonuna kadar savunmak için hukuki süreci sonuna kadar devam ettireceğiz. Bütün işçilerimizin vekaletlerini aldık. Arabulucu toplantısı sonrası Eylül ayının ilk günlerinde davamızı açacağız” dedi.

Konu hakkında siyasi olarak işten çıkarılmaların son dönemlerde çok sık artmasından da likayetçi olan Hizmet-İş Sendikası avukatı Salim Namal her seçimle gelen belediye başkanı ve yönetimi işçi kıyımı yapıyor. Meclisten çıkarılacak bir kanunla bunun önüne geçilmesinin gerektiğini ve bu konuda meclisteki milletvekillerine büyük bir görev düştüğünü sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.