FETÖ’nün mahrem emniyet yapılanmasının bilinmeyenleri ortaya çıktı

0 33

Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesinde Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) emniyet mahrem yapılanması davasında mahrem yapılanmada görev aldığın belirlenen Ercan Şahin’e “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan verilen 16 yıl 6 ay hapis cezasının gerekçeli kararı yazıldı.
“Garson” adlı gizli tanık tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edilen 2 SD karttaki bilgiler deşifre edildi. İki kartta bulunan verilere göre FETÖ örgütünün emniyet yapılanması hakkında kamu kurumlarına sızma stratejileri, geçmişte görev yapan kişilerin bilgileri ve operasyonel telefon hat numaraları, örgüt içindeki kod isimleri, mahrem imamların tüm bilgilerinin yer aldığı belirtildi.

EMNİYET YAPILANMASI İÇİN 7 BÖLGE 10 TEMSİLCİLİK KURULMUŞ
Mahkemenin verdiği gerekçeli kararda “Emniyet yapılanması için Türkiye’yi 7 bölgeye ve bunlara bağlı küçük bölgeler ve 10 ana temsilcilik oluşturulmuş. Oluşturulan bölge ve temsilciliklerde bölgenin emniyet imamına bağlı olarak çalışan bir sekreter ve FETÖ’nün personel ve mali yapı takip ederken küçük temsilciliklerde bölge müdürleri ve bunların da altında ayrıca 4 bölge bulunduruluyordu.

MAHREM YAPILANDIRMADA UNVALAR VERİLMİŞ
Emniyetin mahrem yapılandırmasından görev alan imamlara, hiyerarşik ve sorumluluklarına göre il sekreteri, küçük bölge sekreteri, genel müdür, temsilci, öğretmen, zümre başkanı, zümre başkan yardımcısı gibi çeşitli unvanlar verildiği tespit edildi.
Verilen unvanlara göre de kişilerin görevleri belirlenmiş. Mesela “Temsilci” ülke genelindeki en büyük 5 bölgenin başındaki kişi olurken, “Genel Müdür” unvanı taşıyan kişilerin küçük bölgelerde en tepedeki isim olduğu, “il sekreteri” ise mali konular ve kişilerin izdivaçlarının kararını vermekle yetkilendirilmiş olduğu tespit edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.