Kamıştan tekne ile tarihi yolculuk

0 61

Antik Yunan tarihçi ve yazar Herodot’un bir yazısında bahsettiği  Mısırlı denizcilerin 4 bin yıl önce kamıştan bir tekne ile Karadeniz’e ulaştıklarını anlatan yazısının gerçekleştiğini ispatlamak isteyen Alman arkeolog ve araştırmacı Domonique Görlitz, Bulgaristan’dan yola çıkarak  Mısır’ın İskenderiye kentine deniz yoluyla yolculuğa karar verdi. Bu amaçla Domonique Görlitz ve ekibi 23 metre uzunluğunda eski Mısırlı gemicilerin kullandığı bir kamış teknesi inşa ettiler. 23 metrelik kamış teknenin yapımı için Bolivya’daki Titicaca Gölü’nden getirtilen Totora kamışı ve ağaç kullanıldı. 23 metrelik kamış teknede Hollanda, ABD, Bolivya ve Bulgaristan’dan olmak üzere 12 kişilik mürettebat görev yapacak.
KAMIŞ TEKNE İLE 3 BİN KM YOL KATEDİLECEK
Arkeolog Domonique Görlitz ile ekibi tarafından inşası bitirilen tekne 17 Ağustos günü 12 kişilik mürettebatı ile İskenderiye’ye gitmek üzere Varna Limanı’ndan hareket etti. İnşa edilen tekneye Abore 4 ismi verilirken Alman bayraklı tekne dün saat 18.30 sıralarından Karadeniz’den İstanbul Boğazı’na giriş yaptı. Rumeli Fenerinde bir gece bekleyen kamış tekne bugün saat 17:00 sularında Kıyı Emniyet botlarının eşliğinde İstanbul Boğazını geçerek Marmara Denizine açıldı. Yarın Çanakkale Boğazından geçmesi beklenen tekne daha sonra Yunanistan’ın Atina kentine ulaşacak ve buradan da Girit Adasına geçecek. Kamış teknenin yaklaşık 3 bin km yol kat etmesi sonrasında Mısır’ın İskenderiye limanına ulaşması planlanıyor.
BARIŞ YOLCULUĞU
Bu yolculuğun aslında sloganı Barış Yolculuğu diyen Varna Arkeoloji Müzesi müdürü.Teodar Rokov “Karadeniz’de yaşanan gerginliğin yaşandığı bu dönemde kamış geminin bir barış elçisi olabileceğini de ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.