İnsan içine çıkmak için SSK’dan ilaç istiyorlar

0 96

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yaşayan 150 kişi de halk arasında balık pulu hastalığı olarak bilinen  “iktiyozis vulgaris”  hastalığı yüzünden topluma çıkamıyorlar.

Manisa’nın Turgutlu ilçesi Kayrak, Yukarı Bozkır, Çatal köprü, Osmancık, Güney ve Dal bahçe mahalleleri dünyada bu hastalığa en sık rastlanan yerler olarak tıp tarihine geçti. Bu hastalıkla karşı karşıya kalan 150 kişi ciltlerinin çatlaması sonucu pul pul olmaları yüzünden güneşe çıkamıyorlar aynı zamanda soğuk, sıcak ve tozlu ortamdan uzak durmak zorunda kalıyorlar.

TOPLUM İÇİNE ÇIKMAYA UTANIYORUZ

Çatalköprü Mahallesi Muhtarı Mustafa Teker, kendi mahallelerinde 48 kişinin Güney Mahallesi ve Dal bahçe mahallesinde 50 kişinin, Gökgedik Mahallesinde 25 kişinin bu hastalıktan muzdarip olduğunu açıkladı.

Hastalıkla mücadele eden Kayrak mahallesi sakinlerinden Rahime Kırbaş 38 yaşında olduğunu çalışırken diğer insanların kendi vücuduna bakmasından dolayı tedirginlik ve rahatsızlık yaşadığını, çalıştığı bazı yerlerde sadece kolunu sıyırdığı için kendisinin hastalıklı olduğunu düşünerek işten çıkarıldığını söyleyerek, insan içine çıkamadıklarını ve mağdur olduklarını” ifade etti.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN İLAÇ YARDIMI BEKLİYORLAR

İlaç konusunda sıkıntılar yaşayan hastalar bu hastalığın tedavisinde kullanılan hastalığa kesin çözüm olmasa dahi yaşanan ağrılar azaltan Neotigason adlı ilacın eczanelerde bulunmaması üzerine yaptıkları araştırmada ilacı üreten firmanın 6 Mayıs 2019 günü üretiminin durdurulması üzerine alternatif ilaç bulmaya çalıştıklarını ifade ederken Sağlık Bakanlığı’nın bu konu ile ilgilenmeleri ve hastaların mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyor.

DERİ ÇOK SERTLEŞİYOR

Konu hakkında açıklamalar yağan Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Öztürkcan, “ Hastalığa yakalanan kişilerin derilerinde balık pulu gibi kepekler oluştuğunu, hastaların terlememe olmasının acı verdiğini, derilerinin bir zırh gibi sertleşmesi yaşıyorlar. Bu hastalık bulaşıcı olmadığı gibi cinsel yolla da bulaşmıyor. Ama akraba evliliklerinde bu hastalık kendisini bir anda gösterebiliyor” dedi.

“Derinin yumuşamaya ihtiyacı var. Bu hastalarda su kaybı fazla olduğu için kuruluk derinin gerilmesine ve bir zırh gibi sertleşmesine neden oluyor. Mutlaka derinin beslenmesi, buharlaşmanın önlenmesi gerekiyor. Hastalık bulaşıcı değil. Kalıtım, akraba evliliği ve gen mutasyonunun etkisi olabilir. Özellikle Turgutlu’daki mahallelerde hasta yoğunluğu akrabalıkla ilgili olabilir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.