Tarihi kilise defineciler tarafından talan edildi

0 42

İstanbul’un Sarıyer ilçesi  Gümüşdere köyünde 250 yıllık tarihi olan ve bir dönem de cami olarak kullanılan kilise define avcıları tarafından adeta talan edildi. Defineciler kilisenin bir çok yerini kazdıktan sonra en son olarak kilisenin ortasında bulunan bir alana yaklaşık 4 metre derinliğinde çukur kazdı. Uzum zamandır defineciler tarafından tahrip edilen kilise şimdi de bakımsızlıktan yıkılma tehlikesi geçiriyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Gümüşdere köyü eski muhtarı Mustafa Akgül, “Bizim köyümüz eski bir Rum köyüdür. Mübadele yıllarında bizimkiler Selanik’ten buraya geldiler. Burada yaşayan Rum vatandaşlarımız da Selanik’e gitmişler. Buraya gelen vatandaşlarımız da burada bulunan kiliseyi biraz değiştirerek camiye çevirmişler ve 1970 yılına kadar da cami olarak kullanıldı. Daha sonra caminin bakımsız olması yüzünden yeni bir cami yapılınca bu cami sahipsiz kaldı. Bunu fırsat bilen defineciler tarafından kilise talan edildi ve buna herkes seyirci kaldı” dedi.

“Bir dönem buranın talan edilmemesi için tüm köylüler burada sıra ile nöbet tuttuk . O dönem hiç kimse gelip burayı talan edemedi. Ama daha sonra köylüler burayı korumayınca defineciler tekrar gelmeye başladılar ve burasını delik deşik ettiler. Eski muhtarlarımız defalarca Kültür ve Turizm Bakanlığına dilekçe yazmışlar. Hatta en son şu an muhtarlığımızı yapan Günay Yazıcı tekrar Kültür ve Turizm Bakanlığına dilekçe yazmış ama bu konuda henüz dönüş olmadı. Buranın en kısa sürede restore edilerek tekrar kültür mirasımıza ve turizme açılmasını istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.