Köprü geçiş cezaları iadesi için son gün 2 Eylül

0 34

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden araç sınıfları itibarıyla geçmesi yasak olmasına rağmen geçenlere verilen idari para cezalarının iadesi için, 2 Eylül Pazartesi gününe kadar başvurulması gerekiyor.

635 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ve bazı kanunların 12 Haziran’da değişmesiyle yürürlüğe giren araç sınıfları itibarıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçmesi yasak olmasına rağmen geçenlere verilen idari para cezalarına ilişkin düzenleme yapılmıştı.

Düzenleme, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden 1 Ocak ile 12 Haziran (bu tarih hariç) arasında yapılan yasak geçişler nedeniyle kesilen idari para cezalarını kapsıyor.

Takip için ilgili vergi dairesine bildirilmiş idari para cezalarını ödemeyenler için herhangi bir başvuru ve işlem gerekmemektedir. Konu mahkemeye yansımış ise  “mahkemece karar verilmesine yer olmadığına dair karar verilebilmesi için” ilgili mahkemeye bildirimde bulunuluyor.

Vergi dairelerine ödenen idari para cezasının iadesi için hazırlanan dilekçeyle 2 Eylül’e kadar başvuru yapılacak. Buna göre, kesilen cezayı ödemenin vergi dairesine, PTT’ye, bankalara yapılmış olması halinde, motorlu taşıtlar vergisi yönünden bağlı bulunulan vergi dairesine gönderilmek üzere herhangi bir vergi dairesine dilekçeyle başvuruluyor.

Yapılan tüm dilekçeler, vergi dairelerince teslim alınacak ve vergi dairesi tarafından aynı gün içinde elektronik ortamda iletilecek. Vergi daireleri 30 Eylül akşamına kadar iade işlemlerini gerçekleştirecek.

2 Eylül Pazartesi gününe kadar 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden yasak olmasına rağmen geçtiği için ceza kesilen vatandaşların dilekçelerle vergi dairelerine başvurması gerekiyor. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden kuralları ihlal ederek geçen ve cezayı ödeyen tüm vatandaşlar bu tarihe kadar müracaat etmezlerse haklarını kaybedecekler. Ama bu başvuruyu yaparken ödeme yaptıkları makbuzla vergi dairelerine dilekçeleri önem taşıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.