İBB o firmayı kara listeye aldı

0 63

113 çeşmenin restorasyonunu içeren “İstanbul Geneli Çeşme, Türbe ve Hazire Alanları Restorasyon 2 Grup İnşaatı Eski İBB Başkanı Mevlüt Uysal döneminde ihalesine çıkarıldı.

13 milyon 643 bin lira bedel ile Mak Yapı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi-Gonca Aksu iş 8 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen ihaleyi ortaklığı kazandı. 1 Aralık 2018  tarihinde iş ortaklığı ile tarihinde sözleşme imzalanarak ihaleyi alan firma restorasyon çalışmalarına başlandı. Sosyal medyaya düşen ve mahalle halkı tarafından yapılan şikayetler sonrasında Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olan ve Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Yanıkkapı Çeşmesi restorasyonu esnasında ihaleyi alan firma çalışanları ve şantiye sorumlularının çekiç ve levye darbeleri ile çeşmeyi yıkmaları sonrasında mahalle sakinleri durumu polislere de bildirdiler. Olayın emniyet güçlerine bildirilmesinin ardından savcılık çalışmaları durdurma kararı aldı.

İDARİ VE ADLİ İŞLEM BAŞLATILDI

2 Eylül günü Yanıkkapı Çeşmesi’nde İBB Kültür Varlıkları Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü teknik elemanları da yaptıkları ilk incelemede çeşmenin bulunduğu duvarın bir bölümü ile hazne tonozunun yıkıldığını, ve bu yıkılan kısımların saç bir levha ile kapatıldığını tespit ettiler. İBB’nin  kurumsal kimliği ile bağdaşmayan, İstanbul Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulları onaylı projeye uygun olmayan kusurlu çalışma durdurularak söz konusu uygulama ile ilgili adli ve idari işlemler başlatıldı.

İHALE YENİDEN AÇILACAK

Yaşanan olaylar sonrasında İBB daha önce sözleşme imzaladığı firma ile sözleşmesini fesh edeceği ve Yanıkkapı Çeşmesi için yeniden bir ihale açacağı ve bu firma hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yazışmalara başlanarak başka bir ihale almasının önüne engel koymak için çalışmalara başladığı öğrenilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.