Artvin’de sel ve heyelan

0 36

Sabah saatlerinde başlayan ve Artvin’in bazı bölgelerinde etkili olan şiddetli yağış hayatı olumsuz olarak etkiledi. Sabah saatlerinde başlayan sağanak yağış sonrası Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan derenin taşması üzerine bazı ev ve iş yerlerini ve bodrum katlarını su bastı.

Borçka ilçesinde yaşanan heyelan sonrası köy ve mahalleri ulaşıma kapanırken Hopa’da bulunan Sundura deresinin de taşması sonrası Hopa Borçka karayolu ulaşıma kapandı.

Yaşanan sağanak yağışlar sonrasında Hopa – Borçka karayolunun tünel mevkiinde sürücüler bekletilmeye başlandı ve bu iki ilçemize AFAD ekipleri sevk edildi. Önlemlerin alınması sonucu Hopa-Borçka karayolu denetimli olarak trafiğe açıldı.

Evlerinden yaşanan sağanak yağış ve taşan sel sularından dolayı çıkamayan 13 kişi için AFAD ekipleri tarafından getirilen bot getirildi. AFAD ekipleri iki evde bulunan 2’si engelli 3’ü çocuk olmak üzere 13 vatandaşımızı bota bindirerek tahliye ettiler.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk yaptığı açıklamada şiddetli yağış ve heyelanlar sonrasında Borçka ilçesinde can kaybının olmadığını, su taşkınlarından dolayı bazı evlerin zarar gördüğü ve bu zararların kontrol edilebilir düzeyde olduğunu, ilçe ile bağlantılı yolların bazıları ulaşıma kapandığını ve yapılan çalışmalar sonucunda trafiğin kontrollü olarak sağladıklarını ifade etti.

Yaşanan sel ve heyelan felaketi sonrası açıklamalarda bulunan Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan “Gece saat 02:00 sularında başlayan şiddetli yağmur ve sağanak yüzünden heyelan oldu. Taş düşmeleri ve toprak kaymaları yaşandı ama bu heyelanlardan dolayı hiç bir evimiz zarar görmedi. Şu ana kadar sadece mal kaybı yaşandı. Bizi sevindiren can kaybının olmaması. Yollarda mahsur kalanlar da yok. Tüm ekipler felaketin izlerini silmek için çalışıyor. Bölgede yaşanan sağanak yağmurdan mağdur olan tüm vatandaşlarımıza gereken yardımlar yapılıyor.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.