Sahte altınla dolandıran çete çökertildi

0 32

İstanbul’da Afrika’daki bazı ülkelerden getirdikleri altını piyasanın çok altında fiyatla satacaklarını söyleyerek sahte altında gözlerine kestirdikleri insanları tuzağa düşüren çete üyeleri yakalandı.

İddiaya göre mağdur R.C.Ç. polise, “Afrika’daki bazı ülkelerden konsolosluk üzerinden Türkiye’ye altın getirdiğini ve piyasa fiyatının çok altında satışa vereceğini” söyleyen Afrika uyruklu 2 kişi tarafından dolandırıldığını, bu kişilerin kendisinden 60 bin dolar aldığını, şüphelilerin aynı yöntemle kendisinin bir arkadaşına da ulaştırdığını bildirdi.

Polis ekipleri, mağdurun şikayeti üzerine çalışma başlattı.

R.C.Ç’nin arkadaşıyla şüpheliler arasında dolaylı bir şekilde müzakere yapan polis, Şişli’deki bir otelde buluşacakları sözünü aldı. Şüpheliler yakalanmamak için önlem aldı ve randevuya öncelikle yabancı uyruklu 2 kişi, sonrasında da Türk vatandaşı 2 kişiyi gönderdi.

Polis bir süre bekledikten sonra şüphelilerin gelmediğini anlaması üzerine 4 kişiyi gözaltına aldı.

Mağdur R.C.Ç’nin arkadaşı, şüphelilerle yeniden iletişime geçerek bir gün sonrası için randevulaştı.

Sahte dolarla randevuya giden alıcı, altını şüphelilerden satın alırken polis baskın yaptı. Baskında 28 yaşındaki Kamerunlu Ronel Tela F. 23 yaşındaki ile Gineli Souma S. Yakalanarak gözaltına alındı.

Şüphelilerin ve bakırla kaplı olan küçük madenleri altın olarak sundukları belirlendi.

Güven kazanabilmek için yanlarına bir miktar gerçek altın alıp kuyumcuya giden şüphelilerin,  altınların kalanını ve mağdurun yanındaki dövizi otelin kasasında bırakmayı talep ettikleri, dövizi de kasaya koymadan evvel hızlı bir şekilde sahte dövizlerle değiştirdiği anlaşıldı.

Zanlıların, kuyumcunun “Altınlar sahte” demesi üzerine de kendilerinin de dolandırıldığını söyleyerek olay yerinden hızlı bir şekilde uzaklaştığı tespit edildi.

Adliyeye sevk edilen zanlılardan Ronel Tela F. Tutuklanarak cezaevine gönderilirken, 5 zanlı serbest bırakıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.