Malkoç: Halkın avukatıyız

0 44

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, kendilerinin halkın avukatı, idarenin yardımcısı olduklarını söyleyerek, verdikleri karara uyan idarelerin memnun olduğunu ve vatandaşın derdine çözüm bulduğunu belitti. Asli görevlerinin idarenin denetlenmesi olduğunu ifade eden Malkoç, hedeflerinin kamu hizmetlerinin kalitesini artırmak olduğunu vurguladı.

Amaçlarının vatandaşın isteği ya da şikayeti üzerine idarenin denetlenip onun daha şeffaf bir hale getirmek olduğunu kaydeden Malkoç, “Kurumun önemli görevlerinden biri de hak arama kültürünün yaygınlaştırılması” dedi.

Türk insanının anayasa ve yasada yazılan hak ve özgürlükleri yeterince bilmediğini, bu nedenle de kullanamadığını vurgulayan Malkoç, milletin her şeyin en iyisine layık olduğunu söyledi.

Malkoç, kurumlara ve şahıslara örnek olmak için çalışan  bir kurum olduklarını ifade eden Malkoç, adaletin herkes tarafından istendiğini ve temenni edildiğini belirterek, “Devletlerin temellerinde, toplumun huzur ve barışının temelinde adalet vardır” diye konuştu. Dünyadaki demokrasi, hak ve özgürlük beklentilerinin altında da adalet olduğunun altını çizen Şeref Malkoç, bütün dinlerin, ideolojilerin, inanç sistemlerinin temelinde adaleti aramak ve tesis etmek olduğunu da belirti. Malkoç, Türkiye’de son yıllarda bununla ilgili önemli adımların atıldığına işaret eden Malkoç, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru ve Kamu Denetçiliği Kurumunun kurulmasının bunlara örnek olarak gösterdi.

Malkoç, yapılan başvurularda şekil şartı olmadığını söyleyerek, vatandaşın hangi kurumdan şikayetçi olduğunu altında imzası ve TC kimlik numarası ile belirtmesinin yeterli olduğuna vurgu yaptı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.