4 bin 500 TL burs verilecek

0 24

Üniversite-sanayi iş birliğinde çok daha güçlü dönemin tohumları atıldı. Sanayideki nitelikli eleman kaynağının artırılması amacıyla geçtiğimiz sene hayata geçirilen “Sanayi Doktora Programı” için yeni çağrı açıldı. Programa kabul edilen öğrencilere ayda 4 bin 500 TL burs ödenecek. Bursiyerlerin doktor eğitiminin ardından alacakları maaşları ise brüt asgari ücretin iki katından az olacak. Bu da 2019 yılı hesap edildiğinde 5 bin 116 TL’nin altında olmaması anlamına geliyor.

Yeni çağrı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından duyuruldu.

Varank, ülkelerin rekabet güçlerini artırabilmeleri için üniversite ile sanayi iş birliğinin önemine vurgu yaptı. Varank, Programı, ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ vizyonunun önemli bileşenlerinden biri olarak gördüklerini ve uyguladıklarını söyledi. Varank, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda yetişmiş akademik kadroların sanayi ile bütünleşmesini istediklerini de ifade etti.

Varank, nitelikli insan kaynağı olmadan  hedeflerin gerçekleştirilmesinin çok zor olduğunu bildirdi. Türkiye’nin sahip olduğu genç ve dinamik nüfusun büyük bir avantaj olduğunu dile getiren Varank, bu avantajın en iyi şekilde kullanılması için insanı sermayenin geliştirilmesi ile ilgili politikalara özel bir önem gösterdiklerini vurguladı. Varank, Sanayi Doktora Programı’nın da gelecek vizyonunun temel unsurlarından biri olduğunu söyledi.

Varank, programla beraber bir yandan sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip insan kaynağının yetişeceğini, diğer yandan iş gücü piyasalarıyla bağlantıyı kurulduğunu kaydetti. Varank, doktora öğrencilerinin, eğitim süresince aldıkları teorik bilgiyi, pratik alanda uygulama imkanına kavuşacaklarını da sözlerine ekledi.

2019 Sanayi Doktora Programı’na başvurular 13 Aralık 2019’da sona erecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.