Sağlıklı beslenmeye odaklanılmalı

0 28

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Dr. Sait Koca, dünyada 815 milyon kişinin yatağa aç girdiğini, insanların da sürdürülebilir üretim ve sağlıklı beslenmeye daha fazla odaklanılması gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), her yıl 16 Ekim’de kutlanan Dünya Gıda Günü’nün bu yıldaki konusunu “Açlığa Son” olarak belirledi. BESD-BİR Başkanı Dr. Koca da, açlığa son verilmesi ve dünyanın sağlıklı tutulması için herkesin yapacağı çok şey olduğunu vurguladı.

Koca, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı’nın (WFP) açıkladığı açlığın sonlandırılması, gıda güvenliğinin sağlanması, sağlıklı beslenmenin geliştirilmesi ve sürdürülebilir tarımın genişletilmesinin için Türkiye kanatlı eti sektörünün amaçlarıyla aynı olduğunu vurguladı.

Kanatlı eti sektörünün Türkiye’de çok önemli katkı sağladığına işaret eden Koca, Türkiye kanatlı eti sektörünün dünya oyuncusu olmaya aday olduğunu söyledi.

Gelinen noktada yıllık cirosu 5 milyar dolar olan sektörün 15 bin adet kayıtlı kümesle beraber dolaylı bir şekilde 3 milyon kişinin geçimini sağladığına vurgu yaptı.

İstihdamın yoğun bir şekilde olduğu ve tarımı destekleyen yapısıyla Türk ekonomisine önemli katkı sağlayan sektörün, piliç eti üretiminde dünyada 8’inci, kanatlı üretiminde ise dünyada 5’inci sırada yer aldığını hatırlattı. Dr. Koca, dünya nüfusunun 2050 yılında 9,77 milyar, 2100 yılında ise 11,18 milyar olmasının beklendiğini kaydederek, artan nüfusun dengeli beslenmesinin sağlanmasının geleceğin ana gündem maddesi olacağını kaydetti. Dr. Koca, hem dünyanın hem de Türkiye’nin kanatlı eti sektörünün, nüfus artışıyla meydana gelecek et talebini rahatlıkla karşılayabileceğini sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.