HDP’li Garo Paylan haddini aştı

0 44

Barış Pınarı Harekatı ile ilgili Türk ordusuna dil uzatma gaflet ve dalaleti içinde bulunan HDP’li Garo Paylan haddini aştı, Harekat’la ilgili “soykırım” ve “tehcir” ifadelerini kullanacak kadar çirkinleşti. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da Paylan’a “Bu kişi özel yetiştirilmiş bir ajan provokatördür” ifadelerini kullandı.

Genel Kurul’da Yargı paketi teklifi üzerinde söz alan Paylan’ın, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin, “Bu bir tehcirdir, aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in tanımına göre, bir soykırım girişimidir. Demografiyle oynamak suçtur. İsrail de aynı argümanlarla Filistin topraklarını işgal etmektedir” şeklindeki sözleri büyük tartışmaya neden oldu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Paylan’a sert bir şekilde tepki gösterdi ve “Bu ifadeleri telin ediyorum. Biz, Batı’dan, Amerika’dan, ondan bundan icazet alacak değiliz” dedi. Akçay,  “İstikbalimiz, istiklalimiz, vatanımız, ülkemizin varlığı ve birliği için mücadele veriliyor” diye konuşarak Türkiye’nin, Suriye’nin güvenliği, Suriye’nin kuzeyindeki insanların huzur ve güvenliği, bölgenin barışı için mücadele verdiğini söyledi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu da TBMM kürsüsünden bu şekildeki ifadelerin kullanılmasını kınadı.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin de Barış Pınarı Harekatı’nın İsrail’in Filistin’i işgaline benzetmenin akıl ve mantık ile açıklanacak bir durum olmadığını vurguladı,

Zengin, “Tehcir olduğunu söylüyor. Bu ülkenin en önemli yaralarından biri olan tehcir konusunu alet ediyor, ne alakası var tehcirle? O toprakları o hale getiren, Suriye’nin o bölgesini böylesine terörize eden biz miyiz? PKK ve YPG, o bölgeyi bu hale getirdi” dedi. Zengin; soykırımın bu ülke insanı için kullanılabilecek en ağır söz olduğunu da ifade etti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise Paylan’a destek verici sözler söyledi. Altay, Palyan’ın bazı ifadelerini kabul etmediğini ancak söylediği çok doğru şeylerin de olduğunu belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.