Alternatif paket İYİ Parti bekleniyor

0 53

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis’te temsil edilen 4 muhalefet partisinin desteğini alarak hazırladığı alternatif yargı paketinin açıklanması için İYİ Parti’nin desteğini bekliyor. İYİ Parti CHP’nin davetini daha önce reddetmiş, kararını ise önümüzdeki günlerde ileteceğini belirtmişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; CHP, HDP, Saadet Partisi, Demokrat Parti ve Türkiye İşçi Partisi ile iktidarın hazırladığı yargı paketlerine alternatif olarak tasarlanan yasa ve anayasa değişikliği tekliflerinin Meclis’e sunulması için İYİ Parti’nin beklenmesini istedi. CHP, AK Parti tarafından hazırlanan yargı paketinin kamuoyuna yansımasından sonra çalışma gerçekleştirmişti. Geçen ağustos ayının başında Meclis’te temsil edilen siyasi partilerle Adalet Bakanlığı’na toplantı için davet gönderilmişti. Toplantıların başlığı “Adil Yargılanma Hakkı Yasa Önerisi”ydi ve toplantılar için görevlendirilen isim İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu olmuştu. HDP, Saadet Partisi, Demokrat Parti ve Türkiye İşçi Partisi daveti kabul etmiş, 20 kurum ve kuruluşun temsilcilerin katıldığı 8 toplantı yapılmlıştı.

Millet İttifakındaki İYİ Parti ise CHP’nin yaptığı toplantı davetine olumsuz cevap vermişti. Yapılan toplantıların sonunda 214 kanun ve 14 Anayasa maddesinde değişiklik öngören 14 farklı yasa teklifi hazırlanmıştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek başkanlığındaki parti heyeti, 4 Ekim 2019’’da İYİ Parti’yi ziyaret etmiş, hazırlanan tekliflerle ilgili olarak destek istemişti. İYİ Parti ise çalışmalara destek verilip verilmeyeceğine yönelik parti içi değerlendirme yapılacağını, bu değerlendirmelerden sonra karar verileceğini bildirmişti. İYİ Parti’den halen olumlu ya da olumsuz bir yanıt gelmediği öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.