Gıda israfını önlemek elimizde

0 69

Avrupa’da her yıl ortalama olarak 88 milyon ton gıda israf ediliyor. Türkiye’de ise bu rakam 26 milyon tonu buluyor.

Dünya nüfusunun hızlı bir şekilde artması nedeniyle gıda israfıyla mücadele yetersiz kalıyor. Sabri Ülker Vakfı da gıda israfının önlenebilmesi ile ilgili olarak farkındalık yaratan küçük tavsiyeleri derledi:

Gereğinden fazla alışveriş: Alışveriş listesi hazırlarken mutlaka haftalık yemek planı oluşturun. İhtiyacınız olan miktarları not alın ve ev dışında yeme planına dikkat edin. Alışveriş yaparken mutlaka hazırlanan listeye sadık kalın. Bu sayede ihtiyacınız olmayan gıdaları almazsınız.

Son kullanma tarihi: Ambalajlı gıdaların üzerinde son kullanma tarihi yer alır. Bu, ürünün hangi tarihe kadar tüketilebileceğini gösterir. Yiyecekleri son kullanma tarihi geçtikten sonra tüketmek istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Son kullanma tarihi olan gıdaları stoklamayın ve son kullanma tarihine kadar tüketilebilecek miktarlarda adetlerde satın alın.

Bozulmak üzere olan gıdalar: Buzdolabınızda ve kuru gıda dolabında bulunan yiyecekler düzenli olarak kontrol edilmeli, on kullanma tarihleri yaklaşan gıdalar tüketilmeli.

Pişirdiğiniz yemeklerin servisi: Yemekler küçük porsiyonlarda servis edilmeli. Yemek yeterli gelmediğinde tüketilmesinin ardından biraz daha ilave edebilirsiniz.

Besinlerin atık olarak görülen bazı kısımları değerlendirebilir. Örneğin brokoli saplarını kesip pişirebilir ve böylece brokoli çorbası yapabilirsiniz. Besinin artık kısımların değerlendirilmesi söz konusu değilse kompost yapabilirsiniz. Kompost, bitkisel kaynaklı gıda artıklarının mikroorganizmalarca parçalandığı, verimli toprağı besleyen, koyu, topraksı, besleyici ve zengin bir materyal haline getirilmesidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.