Doğal gazda haksız tahsilat bitecek

0 37

Arızalanan doğal gaz sayaçları ile ilgili tüketicilere geriye yönelik olarak azami 1 yıl süreyle borç çıkarılabilecek. Sayaç fazla ölçüm yaptıysa da arıza süresi dikkate alınacak ve tüketiciye iade yapılacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) açıklama yaparak doğal gaz dağıtım sektörüne yönelik iki önemli kurul kararının yürürlüğe girdiğini ifade etti.

Karar doğrultusunda, doğal gaz sayaçlarının arızalanması durumunda tüketicilere geriye yönelik en fazla 1 yıl süreyle borç çıkarılması söz konusu olacak. Sayacın daha uzun bir süre bozuk olduğu tespit edildiğinde bile dağıtım şirketinin 1 yıldan fazla borç tahakkuk ettirmesi söz konusu olamayacak.

Sayaç arızalarının tespit edilmesi işlemi, dağıtım şirketinin inisiyatifine bırakılmayacak. Arızanın tespitinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı veya bakanlıkça akredite edilmiş yetkili istasyonların muayene raporları esas alınacak.

Sayacın arızalanmasından dolayı dağıtım şirketinin tüketiciye geri ödeme yapması gereken durumlarda, sayacın fazla ölçüm yaptığı sürenin tümü dikkate alınacak ve tüketiciye alacak olarak tahakkuk ettirilecek. Tüketicinin yazılı rızası olması durumunda dağıtım şirketleri ve tüketicilerin farklı bir yöntem üzerinde mutabık kalması ve böylece anlaşması söz konusu olabilecek.

EPDK’ye yapılan başvuru ve ihbarların değerlendirilmesi ile birlikte doğal gaz dağıtım sektöründe hizmet veren bazı sertifikalı firmaların, vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atacak şekilde bazı yapıştırıcılar gibi standart dışı maddeler kullanılarak gaz kaçaklarının kapatıldığı tespit edildi.

Bu tespitlerin ardından dağıtım şirketinin izni olmaksızın gazlı hatlara müdahale eden, tesisata yapılan müdahale ile abonenin kaçak doğal gaz kullanımına neden olan, tüketicinin can güvenliğini riske atan standart dışı malzeme kullanan işletmelerin sertifikaları da iptal edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.