Oktay: 33’üncü sıra bize yetmez

0 62

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin, Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde 190 ülke arasında 43’üncü sıradan 33’üncü sıraya yükseldiğini açıklayarak

Barış Pınarı Harekatı ile sahada ve masada arka arkaya elde edilen başarılardan sonra ekonomi alanında da Türkiye’nin önemli bir kazanım sağladığını bildirdi.

Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde gerçekleştirilen kapsamlı ve hedef odaklı politikaların sonuçlarını verdiğine işaret etti.

Oktay, yapılan manipülasyonlara ve düzenlenen ekonomik saldırılara karşın Türk ekonomisinin potansiyeli ve donanımıyla uluslararası alanda yeni bir başarı daha kazandığını vurguladı.

Oktay Dünya Bankası’nın hazırladığı, 190 ülkenin yatırım ortamının incelendiği “Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi Raporu”nun (Doing Business) açıklandığını ifade ederek, Türkiye’nin, Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde 190 ülke arasında 43’üncülükten 33’üncüğe yükseldiğini söyledi. Türkiye’nin iki yıl önce 60’ıncı sırada olduğunu hatırlatan Oktay, 27 sıralık bir iyileşmenin görüldüğünü, Türkiye’nin son 2 yılda gösterdiği 27 basamaklık ilerlemenin de olumlu bir gelişme olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin bu ilerlemeyle birlikte Doing Business sıralamasında G20 ülkeleri arasında 11’inci sıradaki yerini aldığını kaydeden Oktay, 33’üncü sıranın yeterli olmadığını, endekste daha üst basamaklara yükselmeyi hedeflediklerini ve hedefin öncelikli olarak ilk 20 olduğunu belirtti.

Oktay, bu sonucun gerçekleştirilmesinde katkı sunan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’ne, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu’na teşekkür etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.