CHP: Barışı yakalayacak fırsat doğdu

0 44

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, ara verilen Barış Pınarı Harekatı ile ilgili yaptığı değerlendirmede, Suriye’nin kuzeyinde 444 kilometre uzunluğunda ve 30 kilometre derinliğindeki güvenli bölgenin oluşturulması ihtimalinin bir haftada çöktüğünü öne sürdü. Çeviköz, bunun bir kayıp olmadığını, her şeyden önce barışı yakalayacak fırsatın doğduğunu ve kan dökülmesinin engellendiğini söyledi.

Çeviköz, Türkiye’nin, Orta Doğu’ya barışı yayabilecek inisiyatifin öncüsü konumunda olması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin, geçtiğimiz hafta ilk olarak ABD’ye daha sonra da Rusya’ya, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili süre verdiğini hatırlatan Çeviköz, bütün bu süreçlerin sonunda yaşanan çatışmaların ve kan dökülmesinin durduğu, Suriye’de barışa kapı aralanması için önemli bir fırsatın yakalandığını vurguladı.

Harekatın başarısı ile ilgili tartışmalara değinmek istemediğini kaydeden Çeviköz, başarılı olup olmadığı tartışmalarına girmek istemediğini dile getiren Çeviköz, kırmızı bültenle aranan terör örgütü YPG’nin sözde komutanı Mazlum Abdi Kobani’nin, hem ABD Başkanı Donald Trump hem Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüştüğüne dikkat çekti. Çeviköz, bunun önemli bir gelişme olduğunu ve Türkiye açısından ciddi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Ünal Çeviköz, Türkiye’nin bir an evvel Suriye yönetimi ile diyalog kurması gerektiğinin altını çizerek, bunun başka ülkelerin önermesi nedeniyle değil, Adana Mutabakatı gerekçesi ile yapılması gerektiğini bildirdi.

Çeviköz, Türkiye ile Suriye ilişkilerinin en kısa zamanda normalleşmesine yönelik öncü bir heyetin Şam’a gönderilmesini de istedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.