Bolivya’da şiddet durmuyor

0 59

Bolivya’da yapılan seçimlerin galibi olan Devlet Başkanı Evo Morales’e destek verenlerle seçim sonuçlarını kabul etmeyen muhalifler arasında farklı şehirlerde yaşanan olaylarda 39 kişi yaralandı.

Bolivya’da, 20 Ekim Pazar günü yapılan seçimleri Devlet Başkanı Morales kazanmış, rakibi Carlos Mesa ise hile yapıldığını iddia etmişti. Seçimler nedeniyle başlayan protestolar ve Morales’e destek gösterileri ise devam ediyor.

Amerikan Devletleri Örgütü’nün (OAS), Morales’in yaptığı başvuru ile sonuçları denetlemesini bile kabul etmeyen, seçimlerin iptal edilmesini ya da ikinci tura götürülmesini isteyen ve bu konuda ısrar eden muhalifler, başkent La Paz’ın yanı sıra Santa Cruz ve Cochabamba gibi büyük kentlerde de gösterilerine devam ediyor.

Aynı kentlerde Morales’e destek için vermek için gösterilere katılan hükümet yanlısı gruplar ile Mesa yanlıları arasında da zaman zaman arbede ve çatışmalar yaşanıyor.

Her iki tarafın da yoğun bir şekilde gösteri yaptığı Santa Cruz şehrinin Plan Tres Mil, Cotoca ve La Guardia semtlerinde, hükümet yanlısı ile muhalifler arasında çıkan arbede ve çatışmalarda 30 kişi yaralandı.

Bolivya Suçla Mücadele Özel Kuvvetleri (FELCC), 5 kişinin ateşli silahla yaralandığını duyurdu. Bolivya Sağlık Bakanı Gabriela Montano, karnından yaralanan bir kişinin durumunun ciddiyetini koruduğunu kaydetti.

Cochabamba şehrindeki bazı yollara barikat kurarak kapatan muhalifler ve bu barikatları kaldırmak isteyen nakliyeciler arasındaki arbede de 3 kişi yaralandı.

La Paz’ın farklı bölgelerindeki taşlı ve sopalı çatışmalarda ise 6 kişi hastaneye kaldırıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.