E-Ticaretin gözü kasım ayında

0 30

Çin’de “Bekarlar Günü”, Türkiye’de ise “Yılın En Uğurlu Günü” ismiyle önemli indirimlerin gerçekleştirildiği 11 Kasım (11.11) ile bu yıl 29 Kasım’a denk gelen Black Friday/Şahane Cuma kampanyalarına 30 milyonu aşkın kişinin katılması bekleniyor.

500’e yakın sanal mağazayı tek bir çatıda toplayarak mağazalardan alışveriş yapanlara nakit para ödeyen Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, kasımda düzenlenecek kampanya günlerinde; anne, baba ya da sevgililere yönelik olan özel günlerden bile daha fazla online alışveriş yapıldığını söyledi.

Kayral, kasım ayının, 2018 yılı istatistiklerine göre temmuz ayından sonra internette kartla en çok ödeme yapılan ikinci ay olduğunu söyledi.

Kayral, geçen sene internetten 13 milyar liranın üzerinde kartla ödeme yapılan 3 ayın olduğunu söyleyerek, bu ayların 13,7 milyar TL ile temmuz, 13,5 milyar TL ile kasım 13,3 milyar TL ile eylül ayı olduğunu vurguladı.

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) verilerine göre e-ticarette en büyük pay ise tatil-seyahat harcamaları ve bu nedenle temmuz ayının ilk sırada yer alması normal olarak değerlendiriliyor, Eylül ise okul alışverişi dönemi ve bu nedenle satışlar fazla. Kasım ayının ise herhangi bir dönemsel özelliği yok. Mayıs Anneler Günü, haziran Babalar Günü, şubat Sevgililer Günü, aralık ayı ise yılbaşı öncesi ve kasım ayında bütün bu özel günlerden daha fazla alışveriş yapılıyor.

Kayral, Türk firmalarının düzenledikleri kampanyaları bir günle sınırlı tutmadığını ve 2 ile 3 güne yaydıklarını belirterek, kampanya düzenleyen sitelere Avantajix.com üzerinden gidenlerin ayrıca üste nakit para kazandığının altını çizdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.