Kalkışma kelimesi rastgele seçilmedi

0 36

Eski TBMM Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, FETÖ’nün 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimine yönelik olarak o dönemde yaptıkları ilk açıklamada “Kalkışma” kelimesinin, rastgele seçilmediğini, üzerinde özenli bir şekilde çalışılarak yapılan bir açıklama olduğunu vurguladı. Yıldırım, bu kelimenin gecenin ilerleyen saatlerinde işin seyrini değiştirdiğini ve anahtar bir kelime olduğun da anlaşıldığını söyledi.

Yıldırım, ilk açıklamayı yapmadan önce hızlı bir şekilde saha araştırması yaptıklarını, yoğunlaşmanın da İstanbul’da ve Ankara’da olduğunu gördüklerini belirtti.

Başta valiler olmak üzere emniyet müdürleriyle ve güvenlikle ilgili bütün birimlerle konuştuklarını ifade eden Yıldırım “Cumhurbaşkanımızı aradım, kendisiyle değerlendirme yaptık. İşin adını orada koyduk, mutabık kaldık” dedi.

Görüşme sırasında belirledikleri “kalkışma” kelimesinin rastgele seçilmediğini ifade eden Yıldırım, bu kelime ile insanları için işin boyutunun küçültüldüğünü vurguladı.

Darbe lafının özellikle kullanmadıklarına işaret eden Yıldırım, “Bu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin emir komuta zincirinde yapılan bir iş değildir, Bir grubun kalkışmasıdır’ dememizle, Anadolu’daki İstanbul’daki, Ankara’daki birliklerin başındaki komutanlar ‘Bu darbe değilmiş, bir kalkışmaymış’ dediler” ifadelerini kullandı.

Komutanların valilerle temas kurarak hızlı bir şekilde işbirliğine gittiklerini anlatan Binali Yıldırım, buradaki en önemli konunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Başkomutan” olarak dirayetli duruşunun yanı sıra hükümetin kararlı durması ve vatandaşların ülkeye, ezana bayrağa sahip çıkması olduğuna işaret etti.

Bütün bunların Bunlar kalkışmanın bertaraf edilebilmesi için o gece yaşanan en önemli olaylar olduğunu belirten Yıldırım, “Hamd olsun, milletimiz canı pahasına bu alçaklara geçit vermedi, bayrağımız inmedi, ezanlarımız dinmedi” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.