İstismara karşı çocuk gücü projesi başlıyor

0 35

Aile Hukuku Derneği Başkanı Prof. Dr. Bahadır Erdem önderliğinde 15 sivil toplum örgütü harekete geçti ve çocuk istismarını önlemek, istismara karşı çocukları ve toplumu güçlendirmek için “İstismara Karşı Çocuk Gücü” projesini uygulamaya sokuyor.

15 sivil toplum örgütü tarafından hayata geçirilen projede hedef, çocuk istismarına karşı toplumsal bilinç oluşturmak.

Oluşum, Türkiye’nin her yerinde çocuk istismarına karşı önleyici eğitim kampanyası yürütecek. Proje ile çocuklar, aileler ve eğitimciler için “çocuk istismarını tanıma ve önleme” ile ilgili bilgilendirici ve önleyici müdahaleler için çalışma gerçekleştirecek.

Aile Hukuku Derneği Başkanı Prof. Dr. Bahadır Erdem, İstismara Karşı Çocuk Gücü projesinin ilk eğitimlerinin Kırıkkale’de bu ay başlatmayı planladıklarını, istismara karşı güçlendirme eğitimlerinin bir yıl süresince Kırıkkale’nin farklı ilçelerinde, farklı okullarda bir psikolog ve bir hukukçunun dönüşümlü olarak eğitim vereceğini söyledi.

Eğitimleri tüm Türkiye’ye yaymayı planladıklarını ifade eden Erdem, hazırlanan eğitici videolarla Türkiye’de tüm çocuk ve ailelerin verilen eğitimlere ulaşmasını sağlayacaklarını söyledi.

Çocuk istismarının engellenebileceğini kaydeden Erdem, bu oluşum sayesinde çocukların, ailelerin ve eğitimcilerin güçlenmesine ve bilinçlenmesine katkı sağlayacaklarını vurgulayarak, “Türkiye’deki tüm duyarlı vatandaşlarımızı projeyi desteklemeye davet ediyoruz” dedi.

Erdem’in verdiği bilgilere göre “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılında 11.095 çocuk, cinsel saldırı mağduru olarak güvenlik birimlerine getirildiği. Bu sayı 2015’te 12.689’a, 2016’da 16.877’ye, 2017’de ise 18.623’e çıktı.. TÜİK’in en güncel verilerine göre ise 2017 yılında günde 51 çocuk cinsel saldırı mağduru olarak güvenlik birimlerine getirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.