TSKB’an ekonomiye 30 Milyar TL destek

0 65

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) 2019 yılının ilk dokuz aylık dönem ile ilgili faaliyet sonuçlarını açıkladı. TSKB’nin konsolide olmayan finansal tablolarına göre, toplam nakdi kredi büyüklüğü 29,7 milyar liraya yükseldi. 2019 yılının sonlarına gelinirken güçlü finansal performansıyla ekonomiye katkı yapmaya devam eden banka, sürdürülebilir ve kapsayıcı bankacılık alanındaki çalışmalarını sürdürdü. TSKB Genel Müdürü Suat İnce, finansal sonuçlara yönelik yaptığı açıklamada; yılın üçüncü çeyreğinde, Türkiye’deki özel sektör yatırımlarını desteklemek için temin ettikleri finansman kaynaklarını çeşitlendirerek artırdıklarını vurguladı. İnce, 69 yıldır Türkiye’nin kalkınmasına ve sürdürülebilir büyümesine çok yönlü sunduklarını, desteğin kredilendirme ve danışmanlık alanındaki hizmetlerle geliştirerek sürdürüleceğini söyledi.

TSKB’nin yılın dokuz aylık döneminde özkaynak büyüklüğü yüzde 4,2 oranında artışla 4,9 milyar TL’ye ulaşırken, dokuz aylık net dönem kârı da yıllık yüzde 8 artışla 530,3 milyon TL oldu. Güçlü özkaynaklarıyla bankanın sermaye yeterlilik oranı da yüzde 17,8’e yükseldi.

İnce, yılın üçüncü çeyreğinde, Türkiye’nin özel sektör yatırımlarını desteklemek amacı ile temin ettikleri finansman kaynaklarını çeşitlendirdiklerini ve artırdıklarını dile getirerek, temmuz ayında vadesi gelen sendikasyon kredisinin yüzde 80 ile hedeflerinin üzerinde bir oranda yenilediklerini vurguladı. İnce, bankanın sendikasyon kredisinin 12 ülkeden farklı 12 uluslararası bankanın katılımıyla toplamda 177 milyon ABD doları tutarında 1 yıl vadeli olacak şekilde gerçekleştirildiğini kaydetti. İnce, eylül ayında Çin Kalkınma Bankası ile 200 milyon ABD doları tutarında yeni kaynak anlaşmasının imzalandığını sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.