Amaç Suriye’nin toprak bütünlüğü

0 26

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Suriye’nin toprak bütünlüğünün dağıtılmasını ve parçalanmasını istemediklerini söyleyerek Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğünü temin etmek istediğini ve o bölgedeki göçmenlerin, Suriyelilerin geri dönüp orada yaşamalarını istediğini belirtti.

Dünyanın siyasi anlamda çok zor bir dönemden geçtiğini vurgulayan Kurtulmuş, dünyanın ve Türkiye’nin siyasetinin değiştiğini, ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyanın siyasi şartlarının da değiştiğini ve Türkiye siyasetinin değiştiği gibi bundan sonraki dönemde de AK Parti’nin siyasetinin yeni bir döneme girdiğini vurguladı.

Bölgede emperyalist güçlerin terör örgütleri aracılığı ile Türkiye’yi hizaya sokulmasını ve Suriye’nin kuzeyinde bir terör devleti oluşturarak yarım kalan asırlık hesaplarını tamamlamak istediklerini bildiren Kurtulmuş, bir asır önce Osmanlı Devleti’nin yıkılmasının sonucunda sayısız yeni ülkenin ortaya çıktığını kaydetti.

Sınırların cetvellerle, pergellerle yapay olarak çizildiğini ifade eden Kurtulmuş, birbirleriyle akraba olan halkların birbirlerinden ayrı tutulduğunu, bir asır sonra sınırlarını böldükleri insanların zihinlerini ve gönüllerini bölmeye çalıştıklarını söyledi. Oyunun bu olduğuna işaret eden Kurtulmuş, “Bize ve AK Partiye düşen, Türkiye sevdalısı insanlara düşen, sadece kuklacıyla uğraşmak değil, kuklacıyı görebilmektir. Türkiye’mizde 40 yıldır PKK üzerinden bu ülkenin insanlarına neler çektirdiler. Türkiye, terör dolayısıyla yaklaşık 1,5 trilyon dolar kadar büyük ekonomik gücünü kaybetti” şeklinde konuştu.

DEAŞ, PYD ve YPG’nin bölgeyi bölerek parçalamak istediğine vurgu yapan Kurtulmuş, bu bölgede terör devletini istemediklerini, bu bölgedeki terörün DEAŞ, YPG, PYD’nin Türkiye’yi rahatsız etmemesini istediklerini söyledi. Halkların arasına fitne sokulmasını da istemediklerini ifade eden Kurtulmuş, Suriye’nin toprak bütünlüğünü temin etmek istediklerinin altını çizdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.