ABD gibi ülkeler önce aynaya baksın

0 66

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Temsilciler Meclisi tarafından alınan sözde soykırımla ilgili karara sert tepki gösterdi. Çavuşoğlu, ABD’nin her yıl terörizmle mücadeleyle ilgili rapor hazırladığını ve ülkelerle ilgili değerlendirmelerde bulunduğunu belirterek, bu gibi ülkelerin önce aynaya bakması gerektiğini söyledi.

ABD Temsilciler Meclisinin sözde soykırım kararı alması ve Azerbaycan topraklarındaki soykırımı Türkiye dışında başka ülkenin gündeme taşımamasına yönelik bir soru üzerine Çavuşoğlu, her konu gibi bu konuda da çifte standart ve iki yüzlü bir platform gördüklerini ifade etti.

Farklı ülkelerin bu konu ile ilgili yaklaşımını eleştiren Çavuşoğlu, bu kararların Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’yla büyük bir oyunu bozması nedeniyle alındığını bildirdi.

İsrail’in de başını çektiği bir grup ülkenin Suriye’nin kuzeydoğusunda bir terör devleti kurmak istediğini vurgulayan Çavuşoğlu “Biz Barış Pınarı Harekatı ile bu oyunu bozduk, rahatsızlıkları ondandır” dedi.

Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’nın başladığında bazı tepkilerin geldiğini hatırlatan Çavuşoğlu, Zeytin Dalı Harekatı’nın YPG, PKK’ya yönelik olduğunu ancak bu kadar tepki gelmediğini söyledi.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde sahada ve masada kararlı duruş sergilediğini ve gerekli adımları attıklarını kaydeden Çavuşoğlu, bunun hazmedilemediğini, bu kararlarla Türkiye’nin cezalandırmak istendiğini belirtti. Çavuşoğlu, yaptırımların etkilemeyeceğini defalarca söylediğini ve her seferinde de hatırlattıklarını dile getirdi.

Çavuşoğlu  bunu Ankara’ya geldiklerinde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve arkadaşlarının yüzüne de söylediklerini bildirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.