Makine kiralama ile 12.5 milyon dolar tasarruf

0 33

Türk ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1,5 oranında küçülürken, sanayide kiralamaya ağırlık verilmesi isteniyor.

Bu anlamda TOBB bünyesinde Kiralama Komitesi kuruldu. Takım tezgahları sektöründe makine kiralama hizmeti sunan ilk firma olan Tezmaksan, makine kiralamadaki teşvikin düşünülebileceğini açıkladı.

3 yıldır başarılı bir şekilde uygulanan modelle şirketlere toplam 12.5 milyon dolarlık tasarruf sağlayan Tezmaksan’ın Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, makine kiralamanın teşvik kapsamına alınmasıyla yatırımların artacağını vurguladı.

Aydoğdu, araç kiralama modeline benzeyen operasyonel makine kiralama modelini geliştirdiklerini, böylece şirketleri yüksek yatırım maliyetlerinden kurtaran sistemi hayata geçirdiklerini söyledi. Aydoğdu, makine arıza ve bakımı hizmetlerini de ücretsiz yaptıklarını aktardı. Bu sistemle kira bedellerinin vergiden düşürülebildiğini kaydeden Aydoğdu, 3 yıldan beri uyguladıkları sistemle 10 milyon dolarlık portföy oluşturduklarını bildirdi.

Şirketlerin bu modelle yatırımdan 10,5 milyon dolar tasarruf sağladıklarını, ayrıca 2 milyon dolar vergi tasarrufu elde ettiklerini belirtti.

Otomotivden kalıpçılığa, savunma ve havacılıktan makine imalatına kadar sayısız sektöre hizmet verdiklerini açıklayan Aydoğdu, kiralama modelinin finansal enstrüman olarak yaygın bir şekilde kullanılması için teşvik kapsamına alınmasının düşünülebileceğini ifade etti.

Makine yatırımlarında bazı teşviklerin bulunduğunu, bu teşviklerden en yaygın olanının ise “Yatırım Teşvik Belgesi” olduğunu bilgisini veren Aydoğdu, bazı markaların yatırımlardan yararlanırken makineye aktaracak sermayesinin olmadığını da söyledi.

Makine kiralamanın teşvik kapsamına girmesi sonucu bu sorunun çözüleceğini vurgulayan Aydoğdu, şu anda yasal mevzuatın buna izin vermediğini sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.