Türkiye fidan dikmede Guinness’e girdi

0 48

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çorum’daki 11 Kasım’da yapılan fidan dikme etkinliğinde  1 saatte 303 bin 150 fidan dikimiyle rekor kırıldığını söyledi. Pakdemirli, Guinness rekor denemesine Çorum’da hep beraber tanıklık ettiklerini, daha önce Endonezya’ya ait olan 232 bin 647 fidanla ‘1 saatte en fazla fidan dikme’ rekorunun kırılarak Türkiye adına tescil ettirdiklerini vurguladı.

Aylardır hazırlıkları süren 11 milyon fidanın toprakla buluşturma etkinliğinin neticelerine yönelik değerlendirme yapan Pakdemirli, “Geleceğe nefes, ilk dünya rekorunu kırdı. Ağaç ve orman sevgisi açısından dünyaya örnek bir seferberlik oldu” dedi.

Böyle bir projenin ilgi göreceğini bilerek yola çıktıklarını ancak bu kadar yoğun olacağını, bu işin bir memleket meselesi haline geleceği ile ilgili bu kadar büyük beklenti içerisinde olmadıklarını söyleyen Pakdemirli, ilgi gösteren vatandaşlara teşekkür etti.

Pakdemirli, “Milli Ağaçlandırma Günü” ilan edilen 11 Kasım’da 2023 noktada 11 milyon fidanın 1 milyon kişi tarafından toprakla buluşturulduğunu vurgulayarak, etkinliğinin amacının fidan dikmeyi sahiplendirmek olduğunu bildirdi.

Pakdemirli, etkinlik kapsamında 3 yaşında bir çocuğun fidan sulaması ve bir dedenin bastonuyla yamaçta fidan dikmesi ile ilgili fotoğrafları görünce çok duygulandığını söyledi.

Guinness Dünya Rekorları Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici de Çorum’da 1 saat içinde en çok ağaç dikme rekorunun kırıldığına şahitlik ettiklerini belirtti.

Gemici, “Büyük bir mutlulukla bir saat içinde en çok ağaç dikme rekorunu şu andan itibaren 303 bin 150 fidanla Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğüne ait olduğunu resmi olarak onaylıyorum. Küresel ısınmaya karşı dünya çapında yapılan bu büyük sosyal proje içinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.