Yaş meyve sebze sektöründeki sorunlar çözüm bekliyor

0 34

Türkiye’nin ihracatına katkı sağlayacak ve katma değer üretecek ihracat atılımlarını geliştirecek olan “Yaş Meyve Sebze Mamulleri Ortak Akıl Toplantısı” Turkish Cargo ve Turkishtime’ın işbirliği ile düzenlendi.

Turkish Cargo’nun ev sahipliğinde düzenlenen, UTİKAD’ın da yer aldığı toplantıda; sektörün tarladan başlayarak tüketicinin mutfağına kadar uzanan öyküsü, tüm yönleriyle ele alındı.

Toplumların kalkınmasında önemli bir rol oynayan tarım sektörünün önemi, küreselleşen ekonomik sistem, artan rekabet ortamı ve hızla değişen pazar şartlarının etkisiyle artış gösteriyor.

Tarımsal üretimin önemli bir bölümünü oluşturan yaş meyve sebze sektörüyse beslenmedeki önemi ve ekonomik faaliyet olarak ele alınması nedeniyle vazgeçilmez alanlardan biri olarak yerini korumaya devam ediyor.

Meyve türlerinde dünyadaki en büyük üretici konumunda yer alan Türkiye, yaş meyve sebze ihracatında da önemli bir yerde duruyor. Bu yılın ocak-ekim aylarını kapsayan dönemde Türkiye’nin yaş meyve sebze sektöründe 1 milyar 579 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiği görülüyor. Söz konusu ihracatta domates 232 milyon dolarla ilk sırada yer alırken onu 183 milyon dolarla kiraz/vişne, 171 milyon dolarla da limon takip ediyor. Yaş meyve sebzede Türkiye’nin vazgeçilmez pazarı olan Rusya, yaşanılan uçak krizine rağmen 486 milyon dolar ile ihracat yapılan ülkeler arasında birinciliğini koruyor. Rusya’yı 191 milyon dolarla Almanya, 126 milyon dolarla da Irak takip ediyor.

Yaş meyve sebze sektörünü, teşviklerin revize edilmesini, “Üretim Birliği” adı altında toplanılmasını, lojistik maliyetlerin aşağı çekilmesini, süpermarketler yasasının acilen çıkartılmasını, zorunlu zirai danışmanlık ofislerinin kurulmasını bekliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.