CHP’den siyanür satışları araştırılsın talebi

0 41

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), siyanür gibi zehirli olan kimyasal maddelerin başta internet olmak üzere çok sayıdaki birçok yerde satışının zorlaştırılması e kontrol altına alınması için Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ve arkadaşlarının imzalayarak TBMM Başkanlığına verilen araştırma önergesinin gerekçesinde, içeriğindeki bileşikler yüzünden insan sağlığı açısından son derece tehlikeli olan siyanürün, endüstri kollarında ve madencilikte yaygın bir şekilde kullanıldığı hatırlatıldı.

Öldürücü derecede tehlikeli ve zehirli olan siyanürün, internet üzerinden kolayca satın alınabildiği, bunun için de yazılı bir yetki belgesinin aranmadığı ifade edildi.

Vatandaşların, hayat pahalılığı karşısında geçim sıkıntısı çektiği, milyonlarca vatandaşın bankalara olan borçlarını ödeyemediği, başta SGK olmak üzere kamu kurumlarına ödemelerini yapamadığı öne sürülen gerekçede, batık krediler, karşılıksız çekler ve icra iflas dosyalarının yanı sıra protesto edilen senetlerin sayısında ciddi bir artış yaşandığı iddia edildi.

Gerekçede, ekonomide yaşanan olumsuz tablonun da geleceğe yönelik umutlarını tüketen vatandaşları çaresizliğe mahkum ederek intiharlara kadar sürüklediği ifade edildi

Dilekçede ayrıca son dönemde Antalya, İstanbul Fatih ve Bakırköy’de siyanürle yaşanan toplu intihar olaylarını toplum olarak herkesi derinden üzdüğünü ve yaraladığını vurguladı.

Dilekçede geçmiş dönemlerde de internetten sipariş edilen siyanürle intihar olaylarını yaşandı hatırlatılarak, siyanür ve benzeri tehlikeli kimyasal maddelerin internetten satılması konusunda hukuki bir mevzuata ihtiyaç duyulduğunun açık olduğu kaydedildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.