Faiz indirimi ipotekli konut satışlarında sıçrama yarattı

0 43

Gayrimenkul Platformu GYODER, gayrimenkul sektörünün alt segmentlerini üçer aylık dönemler halinde irdelediği, “GYODER Gösterge” Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2019-3. Çeyrek Raporu’nu yayınladı.

Sponsorluğunu Garanti Mortgage BBVA’nın yaptığı ‘GYODER Gösterge’de; 2019 yılı 3. çeyrekte faiz indirimi ve konut fiyat endeksinde artış eğiliminin etkisiyle ipotekli konut satışlarında önemli artış görüldüğü vurgulandı. Raporda GYO’ların piyasa değerinin bir önceki çeyreğe göre 2,8 milyar TL arttığı ve 20,1 milyar TL’lik bir büyüklüğe ulaştığı, kira kontratlarında TL’ye geçişle birlikte AVM’leri zorlamayı sürdürdüğü ve ofis kiralama işlemlerinin yüzde 62 arttığına vurgu yapıldı.

Sektörün geleceğine yönelik değerlendirmelerin yer aldığı ‘GYODER Gösterge’ 2019-3. Çeyrek Raporu’nda, konut satışlarında yaşanan artışın ipotekli satışlardan kaynaklandığı vurgulandı.

Raporda, 2019 yılı 3. çeyrek konut satışlarının bir önceki yılın aynı dönemiyle benzer seviyede seyrettiği ve 359 bin 667 adet seviyesinde kapandığı belirtildi.
Raporda ağustos ayı itibarıyla kamu bankaları tarafından 500 bin TL’ye kadar olan konut kredisi faiz oranlarının aylık yüzde 1’in altına çekilmesinin yanı sıra ve konut fiyat endeksindeki artış eğiliminin etkisiyle konut satışlarındaki olumlu etki konuşulmaya başlandığı vurgulandı,

Rapora göre 2019 yılı 3. çeyrekte, önceki yılın aynı dönemine göre ilk el satışlarda yüzde 21,7 oranında gerileme görülürken, ikinci el satışlarda yüzde 20,9 oranında artış yaşandı. İpotekli satışlarda ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre adet bazında yaklaşık olarak yüzde 92,8’lik artış, ipotekli satışların haricinde diğer satışlarda ise yüzde 15,6 oranında aşağı yönlü hareket görüldü. 2019 yılı Eylül ayındaki faiz indirimlerinin etkisiyle ipotekli satışlara yönelik ilgi yükseldi ve geçen yılın aynı ayına göre 5 kat artış yaşandı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.