Bilkent Uluslararası Laboratuvar Tiyatrosu’ndan ilk oyun

0 53

Bilkent Tiyatro Bölümü bünyesinde yeni nesil Türk tiyatro eserlerini geliştirmek ve sahneye taşımak üzere kurulan BİLT’in hedefi çağdaş Türk tiyatro yazarlarının yeni oyunlarını desteklemek ve sahnelemek, BİLT’in ana kadrosunu Bilkent Üniversitesi Çocuklar İçin Tiyatro Programı’nda eğitmenlik görevi de üstlenen Bilkent Tiyatro Bölümü mezunları oluşturuyor.

Genel Sanat Yönetmeni ve Bilkent Tiyatro Bölümü Başkanı Jason Hale BİLT’i Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunlarıyla kurdukları bir tiyatro olarak nitelendirerek, “Türk Tiyatrosunun geleceğine hizmet edecek ve uluslararası bir düzeye taşıyacak bu oluşumu desteklemekten gurur duyuyoruz. BİLT, aynı zamanda uluslararası bir tiyatro laboratuvarı görevi görecek” dedi.

Topluluğun ilk oyunu olan “77. Şube”nin yazarı ve yönetmeni Bilkent’in 2017 yılı mezunu Barkın Kenan.

Oyuncular ise Efe Çetinel, Elif Çetinel, Koray Alper, Pelin Şahin, Ahmet Burak Bacınoğlu, Barkın Kenan ve Diyar Güldoğan’dan oluşuyor. Oyunda set tasarımı Özlem Gezgin, özgün müzik ve efektler Mert Moralı, video prodüksiyon Berkay Özdemir, seslendirme Serdar Kayaokay ve ışık tasarımı Yılmaz Ertekin tarafından yapıldı.

“77. Şube” Post-apokaliptik bir dünyada geçiyor. Oyunun konusu ise şöyle:

“Hayali bir ülkeye atom bombasıyla saldırılmasının üzerinden beş yıl geçmiştir. Kral, mağdur halkı için elinden geleni ardına koymamış ve saldırıdan sağ çıkmayı başaranları artçı nükleer etkilerden koruması için Çok Amaçlı Şirket’i devreye sokmuştur. Ürettiği anti-radyasyon ürünleriyle tüm halkın kalbini kazanan Çok Amaçlı Şirket’in taşradaki bir şubesinde yaşanan terör saldırısı herkesin zihinlerinde aynı yemini yankılatır; Kahrolsun satılmışlar! Kahrolsun hainler! Kahrolsun katiller!”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.